Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

YENİŞEHİR MİLLİ EĞİTİM'İN MÜZESİNDE GEÇMİŞE YOLCULUK

Yenişehir 10 Mart 2021 11:34
Videoyu Aç YENİŞEHİR MİLLİ EĞİTİM'İN MÜZESİNDE GEÇMİŞE YOLCULUK
A
a

Geçen yıl, Şehit Yunus Bal Ortaokulu'na taşınan Yenişehir Milli Eğitim Müdürlüğü'nde, eski yıllarda eğitim ve öğretim çalışmalarında kullanılmış olan makinelerin sergilendiği bir müze oluşturuldu.

ÖZEL HABER:ERTAN ADANA

PROJEKTÖR, SES SİSTEMİ, DAKTİLO...


    Yenişehir'de, geçmişleri yıllar öncesine değin uzanan eğitim ve öğretimde kullanılan araç gereçler ve makineler, mini bir müzede bir araya getirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün binasında oluşturulan mini müze, ziyaretçilerini adeta geçmişe bir yolculuğa çıkarıyor. Projektör, yün eğirme makarası, voltaj regülatörü, fotoğraf baskı makinesi, sinema makinesi, ses sistemi, daktilo, teksir makinesi, slayt projektörü ve tripodların sergilendiği müze büyük ilgi çekiyor. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gelenler eski zamanlara ait makineleri uzun uzun inceleyerek bugünkü teknoloji ürünleriyle karşılaştırıyorlar. 

"MAKİNELER KORUMA ALTINDA"

Yenişehir Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, makinelerin Yenimahalle'daki yeni binasına taşınan Osmangazi Lisesi'nden temin ettiklerini anlattı. Mini müzenin beklenenden daha çok ilgiyle karşılandığını vurgulayan Ayaz, "Bu makineler, temizliği ve bakımları yapılıp müzedeki yerini aldı. Böylece eski yılların eğitim ve öğretim koşullarını gözler önüne seren makineler koruma altına alınmış oldu. Yanı sıra öğrencilerimiz ve o yıllara tanık olmamış kişiler, müzeyi gezip makineleri incelerken geçmişle bugünün imkânlarını kıyaslayabiliyorlar " diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı