Yenişehir Kitap Fuarı'nın ardından

Yenişehir 28 Ocak 2022 12:51
Videoyu Aç Yenişehir Kitap Fuarı'nın ardından
A
a

Tarih Araştırmacısı, Yazar Nurettin Baydur Yenişehir Belediyesi tarafından düzenlenen kitap fuarını değerlendirdi.

Yenişehir Belediyesi 3. Kitap Fuarı'ndaki izlenimlerini aktaran Yerel Tarih Araştırmacısı Yazar Nurettin Baydur, fuara olan ilgiye dikkat çekti. Baydur fuar izlenimlerini şöyle anlattı:
"2022 yılı Yenişehir için oldukça hareketli başladı. Ocak ayı başlarında düzenlenen Yenişehir Kitap Fuarı'na ilgi yoğundu. Kitaplarını sergilemek üzere Yenişehir dışından gelen çok sayıda şair ve yazar Yenişehir'e gelmişti. Bu şair ve yazarların yanında Yenişehirli genç şair ve yazarların sayısı da az değildi. Bu Yenişehirli şair ve yazarlar fuarın başlamasına bir gün kala tanışma toplantısı düzenlemişlerdi. Davet edilmeme rağmen rahatsızlığım nedeniyle bu toplantıya katılamadım. Bundan dolayı geleceğin "Ali Bilgiç'lerini, Gürhan Adana'larını yakından tanıma fırsatını maalesef kaçırdım. Yüksek tansiyon illetinden dolayı ayakta veya oturarak uzun süre kalamıyordum. Bu durumum göz önüne alınarak kısa süreliğine fuara getirilmiştim. Bu kısa süre esnasında az önce örnek gösterdim gazeteci-yazar kardeşim Gürhan Adana ile gazeteci kardeşim Harun Sak'ın ayaküstü sohbetlerine tanık oldum. Harun'a, hal hatır sorduğumda:
- Gördüğün gibi, Yenişehir'imizin Yaşar Kemal'i ile birlikte ayak üstü laflıyoruz" dedi. Bunu söylerken bir taraftan da gözleriyle Gürhan Adana'yı işaret ediyordu.

     Harun Sak'ın yaptığı yakıştırma, Gürhan Adana'ya çok uygun düşmüştü. Gürhan Adana'nın şimdiye kadar 6 kitabı yayımlanmıştı. 7'nci kitabı olan "Yağmur Meleği" romanını okuyucularına imzalıyordu. Henüz oldukça gençti Gürhan Adana. Yakın zamanlarda kitaplıklardaki raflar Gürhan Adana'nın romanlarıyla dolabilir.
     Kendilerini daha fazla meşgul etmemek için yanlarından ayrılırken, Gürhan Adana'nın adıma imzaladığı kitabını büyük bir onurla aldım, teşekkür ederek yanlarından ayrıldım.
     Yakaladığım ilk fırsatta kitabı gözden geçirirken dalmış, gitmişim. Kısaca göz atmak niyetiyle başladığım romanın 29'uncu sahifesine gelmiştim bile...
     Gürhan Adana romanlarının kahramanlarını genelde sıradan kişiler arasından seçer. Üslubu da yalındır. Okuyucuyu yoracak süslü cümleler ve betimlemelerden kaçınır. Bu yalın üslubu ve hatasız kullandığı Türkçesi ve akıcı ifadeler kullanarak kurduğu cümleler sayesinde okuyucusu ile bütünleşir ve anlatılan olayları adeta okuyucu ile birlikte yaşar...
     Son romanının konusu mu? Benden bu kadar! Bundan sonrasını Gürhan Adana'nın usta kalemine bırakalım...
     Gürhan'dan onun son kitabından bahsederken dalmış, gitmişiz. Güya biz de buraya kendi kitaplarımızın imza kampanyası için gelmiştik!..

     Gelecek vaat eden genç edebiyatçıların ve Gürhan Adana gibi ustanın kitapları arasında ilgi yakalayabileceğimi pek ummuyordum. Fakat Yenişehir'in kitapseverleri gösterdikleri yoğun ilgi ile beni ilgi fakiri olmaktan kurtardılar. "Bir Korumanın Anıları" ve "İlk Başkentlerimiz-Yenişehir ve Bursa" adlı kitaplarımı almak, birlikte görüntü çekmek üzere adeta sıraya girdiler.
     Bütün okuyucu ve dostlarıma gösterdikleri yoğun ilgi için çok teşekkür ederim."
 
 
 
 
 
 

 
Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat