YENİŞEHİR'İN MEŞHUR BİBERİ TESCİLLENDİ

Yenişehir 22 Aralık 2022 12:43
Videoyu Aç YENİŞEHİR'İN MEŞHUR BİBERİ TESCİLLENDİ
A
a

Yenişehir Ovası'nda yetiştirilen yeşil sivri biber, Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaret belgesiyle tescillendi.

İNCELEME VE ANALİZLERİ YAPILDI
Yaş sebze ve meyve üretiminde Güney Marmara’nın en önemli üretim merkezi ve tarihi açıdan Osmanlı saray mutfağının doğduğu diyar olarak kabul edilen Yenişehir’in dünyaca ünlü yeşil sivri biberi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret belgesiyle tescillendi.
 
"ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, "Bu belge Osman Gazi’nin şehri Yenişehir’in bereketli topraklarında asırlardır üretim yapan Türk çiftçisinin alın terinin karşılığıdır. Başta kooperatifleşme olmak üzere her başlıkta Yenişehirli çiftçinin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz" dedi.
 
"ÇİFTÇİMİZ KAZANACAK, ÜLKEMİZ KAZANACAK"
Alınan coğrafi işaret belgesinin üreticiyi pazarda daha güçlü kılacağını dile getiren Aydın, “Dünyaca bilinen yeşil sivri biberimiz 20 bin dekar arazide yetiştiriliyor. Yenişehir’in dünyaca ünlü yeşil sivri biberi, Osmanlı saray mutfağının doğduğu diyar olarak kabul edilmiştir" diye konuştu.
 
"KATKIDA BULUNANLARA TEŞEKKÜR"
Başkan Aydın, "Belge sürecindeki desteklerinden ötürü aynı zamanda HAGEL’in de başkanlığını yürüten Büyükşehir Belediye Başkanı'mız Alinur Aktaş’a, Yenişehir Ziraat Odası yönetimine, Bursa ve Yenişehir Tarım Müdürlüklerine teşekkür ederim" diye konuştu.
 
Gastronomide hedefleri olan Bursa’da Osmanlı mutfağının doğduğu ilk başkent Yenişehir’in dünyaca ünlü “yeşil sivri biberi” coğrafi işaret belgesiyle tescillendi. Başkan Davut Aydın, “Bu belge Osman Gazi’nin şehri Yenişehir’in bereketli topraklarında asırlardır üretim yapan Türk çiftçisinin alın terinin karşılığı” dedi.
Yaş sebze ve meyvede Güney Marmara’nın en önemli üretim merkezi ve tarihi açıdan Osmanlı saray mutfağının doğduğu diyar olarak kabul edilen Yenişehir’in dünyaca ünlü yeşil sivri biberi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret belgesiyle tescillendi.Böylelikle Osmanlı devletinin banisi Osman Gazi’nin kurduğu ilk başkent Yenişehir’de asırlardır üretilen yöreye has “yeşil sivri biber”, ilçenin tarımdaki ilk tescilli markası oldu.
Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Davut Aydın, yaklaşık iki yıl önce Bursa İli Hayvancılığı Geliştirme Birliği (HAGEL) ile başlatılan çalışmalar sonucunda alınan tescil belge gururununasırlardır ata topraklarında alın teriyle üretim yapan Türk çiftçisine ait olduğunu söyledi.
 
ÇİFTÇİMİZ KAZANACAK
Belge sürecindeki desteklerinden ötürü aynı zamanda HAGEL’inde başkanlığınıyürüten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür eden Davut Aydın, ilkelerini MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin belirlediği ‘Üretken Belediyecilik’ anlayışının bir gereği olarak tarım sektörünü desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi. Başta kooperatifleşme olmak üzere her başlıkta Yenişehirli çiftçinin yanında olduklarını, olmaya da devam edeceklerini bildiren Başkan Aydın, alınan coğrafi işaret belgesinin üreticiyi pazarda daha güçlü kılacağını dile getirdi. Aydın, “Sadece Türkiye’de değil dünyacabilinen yeşil sivri biberimiz Yenişehir genelinde 20 bin dekar arazide yetiştiriliyor. Yıllık 100 bin tonluk birrekoltemiz söz konusu. Marka değeri artan biberimiz 2023 sezonundan itibaren coğrafi işaret tescil belgeli olarak hem iç hem de yurtdışı pazarlara sunulacak. Çiftçimiz kazanacak, ülkemiz kazanacak. Bursamızın gastronomi hedefleri açısından da kıymetli olan çalışmalarımızda HAGEL gibi bizlere desteklerini esirgemeyen Yenişehir Ziraat Odası yönetimine, Bursa ve YenişehirTarım Müdürlüklerinede teşekkür ediyorum” dedi.
ZENGİN VİTAMİN DEPOSU
Bu arada, Yenişehir Yeşil Sivri Biberi’yle ilgili tescil sürecinde altı farklı kategoride laboratuvar çalışması yapıldı. Bu çalışmalarda; şekil özellikleri, renk ölçümleri, ürün çapı ve et kalınlığı, kimyasal analizleri, raf ömrü ile besin değerleri belirlendi. Yenişehir’e özgü biberin yetiştiriciliğinde toprak yapısının, iklimin, yetiştirme tekniğinin, sulama ve gübreleme yöntemi ile hasat şeklinin farklılıkları belirlendi. Yapılan analizlere göre kalorisi düşük, iyi bir besin kaynağı olarak öne çıkanYenişehir Yeşil Sivri Biberi’nin,A ve C vitaminleri, potasyum, folik asit ve lif kaynağı açısından zengin bir tür olduğu tespit edildi.Antioksidan özelliklerinden sorumlu olan A, B, B6, B9 ve C vitamini zengini Yenişehir Yeşil Sivri Biberi’nin düzenli tüketimi, kanser gibi bağışlık sistemini güçlendirmekte vücuda yardımcı oluyor. Yağ yakıcı özelliğe de sahip Yenişehir Yeşil Sivri Biberi, diğer biber türlerinde olduğu gibi kemik ve cilt sağlığı açısından da fayda sağlıyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat