YENİŞEHİR'İN KARBON AYAK İZİNE YOLCULUK

Yenişehir 14 Kasım 2022 11:19
Videoyu Aç YENİŞEHİR'İN KARBON AYAK İZİNE YOLCULUK
A
a

Yenişehir TOKİ Orhangazi Ortaokulu öğrencisi Nisa Naz Herel, Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) hazırladığı "Ailemin Birincil Karbon Ayak İzinden İlçemin Son Beş Yıllık Birincil Karbon Ayak İzine Yolculuk" adlı projesiyle ödül kazandı.

 KONGREDE PROJESİNİ SUNDU
Yenişehirli öğrenci N. Naz Herel, Konya'da düzenlenen 7'nci Ulusal Üstün Yeteneklilerin Eğitim Kongresi ile 6'ncı Ulusal Çocuk Araştırmaları Kongresi'nde projesini sundu. Kongre yetkilileri söz konusu araştırmaların tamamen bilimsel araştırma metodolojisi içinde yürütülmüş araştırmalar olduğunu vurguladılar.
 
"TÜİK VERİLERİNİ KULLANDIM"
"Ailemin Birincil Karbon Ayak İzinden İlçemin Son 5 Yıllık Birincil Karbon Ayak İzine Yolculuk" adlı projesiyle kongreye katılan Herel, "Önce ailemin birincil karbon ayak izini sonra TÜİK verilerini kullanarak ilçemin son 5 yıllık birincil karbon ayak izini hesapladım" diye konuştu.
 
"CUMARTESİ GÜNLERİ SALINIMI FAZLA"
Günümüzdeki en büyük sorunlardan birisinin karbon sorunu olduğunu anlatan Herel, cumartesi günleri diğer günlere göre karbon salınımının daha fazla olduğuna dikkat çekti. Herel, "Bunun nedeni mazot tüketiminin fazla olması. Mazotun dünyamıza bıraktığı iz çok büyük" dedi.
 
 
Yenişehirli öğrenci Nisa Naz Herel, Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) hazırladığı "Ailemin Birincil Karbon Ayak İzinden İlçemin Son Beş Yıllık Birincil Karbon Ayak İzine Yolculuk" adlı projesiyle ödül kazandı.
Günümüzdeki en büyük sorunlardan birisinin karbon sorunu olduğunu anlatan Herel, "İnsanlarda farkındalık oluşturmak istedim. Cumartesi günleri diğer günlere göre karbon salınımı daha fazla. Bunun nedeni mazor tüketiminin fazla olması. Mazotun dünyamıza bıraktığı iz çok büyük. Mazot gibi yakıtları tüketirken dikkatli olmamaız gerekiyor, aksi halde 2050 yılında dünya kurak bir yer olacak" diye konuştu.
Yenişehir TOKİ Orhangazi Ortaokulu öğrencisi Nisa Naz Herel, aynı zamanda BİLSEM'in de öğrencisi.
Yenişehir TOKİ Orhangazi Ortaokulu Müdürü Hüseyin Acet, bazı öğrencileri ilkokuldan itibaren Bilim ve Sanat Merkezi'ne (BİLSEM) yönlendirdiklerini anlattı. Acet, "Yetenekli öğrenciler sınavdan geçiriliyor. Müzik, resim, genel yetenek, orada ders alıyorlar. Maddenin her hareketinden karbon salınıyor. Karbon iz bırakıyor. Sınavı geçenler kursa alınıyor. Bu projesi de geçti. Genel yetenek ve tarih dallarında eğitim veriliyor" diye konuştu.
Bu arada İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, TOKİ Orhangazi Ortaokulu BİLSEM öğrencisi Nisanaz HEREL'den "Ailemin Birincil Karbon Ayak İzinden İlçemin Son Beş Yıllık Birincil Karbon Ayak İzine Yolculuk" adlı projesiyle ilgili bilgi alıp başarılarından ötürü tebrik etti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat