YENİŞEHİR'DE TIRTIL ALARMI

Yenişehir 19 Temmuz 2022 14:09
Videoyu Aç YENİŞEHİR'DE TIRTIL ALARMI
A
a

Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçenin bazı bölgelerinde ekili ayçiçeği alanlarında ayçiçeği tırtılı zararlısının görüldüğü bildirildi.

"EKİLİ ALANLARDA ZARAR SAPTANDI"
Önceki gün ilçe genelinde denetimlerde bazı bölgelerdeki ayçiçeği ekili alanlarda çayır tırtılı (Loxostege sticticalis L.) zararlısının popülasyonunun arttığı ve ayçiçeği ekili alanlarda zarar oluşturduğu tespit edildi.
 
"3 KÖYDE MÜCADELE BAŞLATILDI"

Bu nedenle Çiçeközü, Akbıyık ve Çamönü mahallelerinde popülasyon yoğunluğu tespit edilen alanlarda zararlıyla kimyasal mücadele başlatıldığı, saha çalışmaları ve konuyla ilgili bilgilendirmelerin süreceği belirtildi.
 

"HERKES TARLASINI KONTROL ETSİN"

Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "İlçemizdeki üretim alanlarının geniş ve dağınık olması nedeniyle üreticilerimizin de kendi ayçiçeği tarlalarında kontrollerini yaparak, zararlı ile karşılaşmaları durumunda vakit kaybetmeden ilaçlı mücadele yapmaları gerekmektedir" dedi.
 
Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, ilçe genelinde denetimlerde bazı bölgelerdeki ayçiçeği ekili alanlarda çayır tırtılı (Loxostege sticticalis L.) zararlısının popülasyonunun arttığı ve ayçiçeği ekili alanlarda zarar oluşturduğunun saptandığını belirtti.


"KİMYASAL MÜCADELE BAŞLATILDI"
Aktaş, "İlçemiz genelinde ayçiçeği ekili alanlarda çayır tırtılı (Loxostege sticticalis (L.)  zararlısının  bazı bölgelerde popülasyonun arttığı ve ayçiçeği ekili alanlarda zarar oluşturduğu İlçe Müdürlüğümüz teknik ekiplerince yapılan saha kontrollerinde tespit edilmiştir. Bu nedenle 15.07.2022 tarihi itibariyle Çiçeközü,Akbıyık ve Çamönü Mahallelerinde popülasyon yoğunluğu tespit edilen alanlarda zararlı ile kimyasal mücadele başlatılmış olup saha çalışmaları ve bilgilendirmeler devam etmektedir" dedi.

İLAÇ YAPACAK ÇİFTÇİLERE UYARILAR
İlçedeki üretim alanlarının geniş ve dağınık olması nedeni ile üreticilerin kendi ayçiçeği tarlalarında kontrollerini yaparak, zararlı ile karşılaşmaları durumunda vakit kaybetmeden ilaçlı mücadele yapmalarının gerektiğini anlatan Aktaş, "Ayrıca zararlının Polifag bir zararlı olması sebebiyle üreticilerimizin ayçiçeği tarlalarına sınır konumlarda bulunan mısır, yonca, şeker pancarı gibi ürünlerini de kontrol etmeleri gerekmektedir. Zararlının 1 gün içerisinde etki gösterdiği alan büyüklüğünün yüksek olması sebebiyle ilaçlamaların ivedi şekilde yapılması önem arz etmektedir" diye konuştu.
İlaçlı mücadele yapacak çiftçileri uyaran Aktaş sözlerini şöyle tamamladı: "İlaçlı mücadele yapacak üreticilerimizin ayçiçeğinin çiçek döneminde bulunması nedeniyle ilaçlama yapılacak bölgedeki arıcılarımızı bilgilenndirmesi ve ilaçlamalarını arıların aktif olmadığı saatlerde yapması ve kullanacakları ilaçların ruhsatlı olması gerekmektedir."

 
Kaynak : ÖZEL HABER / ERHAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat