YENİŞEHİR'DE TARİH AYAĞA KALKIYOR

Yenişehir 7 Kasım 2022 11:15
Videoyu Aç YENİŞEHİR'DE TARİH AYAĞA KALKIYOR
A
a

Yenişehir Belediyesi, yöreye has mimari özellikler taşıyan tarihi evlerin yıkılmaya yüz tutan son örneklerini bir bir ayağa kaldırıyor.

 "YIKILMALARINA İZİN VEREMEYİZ"
Kurtuluştan sonra cumhuriyetin ilk yıllarında yeniden inşa edilen sivil yapıların birçoğunun zamanla apartman kültürüne yenik düştüğünü ifade eden Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, yerel yönetim olarak bu evlerin yıkılmaya yüz tutan son örneklerini ayağa kaldırmak için harekete geçtiklerini söyledi.
 
"10 MİLYON TL HARCAMA YAPTIK"
Çalışma kapsamında kamulaştırdıkları 2 “Yenişehir Evi”nde restorasyonun tamamlandığını bildiren Başkan Aydın, “Bu yapılardan birini müze olarak diğerini ise sosyal amaçlar için
kullanmayı planlıyoruz. Bugüne kadar aralarında Lapacılar ve Yorgancılar Konağı'nın da olduğu 11 sivil yapıyı ele aldık ve yaklaşık 10 milyon TL harcama yaptık” dedi.
 
"PRESTİJ ALANI OLŞTURACAĞIZ"
Aydın, “Yenişehir’in merkezindeki Murat Paşa Camisi ve Şemaki Evi’nden başlayarak, Süleymanpaşa Türbesi, Çınarlı Cami, Balibey Cami, tarihi çarşı, tarihi belediye binası ve meydanı, tarihi hamam, saat kulesi ve Sinan Paşa Külliyesi arasındaki bölgeyi bir prestij alanına dönüştürmek amacındayız" diye konuştu.
 
"BELEDİYE BİNASI DA RESTORE EDİLECEK"
Aydın diğer çalışmaları şöyle anlattı: "Şu an bölgedeki tarihi çarşının üstünü kapatıyoruz. İstiklal Caddesi’nde de benzer bir proje uygulayacağız. Süleymanpaşa Türbesi’nde restorasyon ve çevre düzenlemesini başlattık. Tarihi Saat Kulesi’ni yeniledik. Polis karakolunun olduğu alanı Kuruluş Parkı olarak projelendirdik. Vakıflardan devrini sağladığımız tarihi hamamın etrafını açıyoruz.” Başkan Aydın, “Osmanlı Devleti’nin ilk başkentindeki tarihi mirası geleceğe taşımak zorundayız” dedi.
 
Yenişehir Belediyesi, yöreye has mimari özellikler taşıyan tarihi evlerin yıkılmaya yüz tutan son örneklerini bir bir ayağa kaldırıyor. (SPOT)
Başkan Aydın, “Osmanlı Devleti’nin ilk başkentindeki tarihi mirası geleceğe taşımak zorundayız” dedi.
Sokağa açılan kanatlı kapılar ve ardındaki geniş ve uzun avlu. Avlunun bitişiğinde ahır, dam ve samanlık. Bir köşesinde kümes kondurulan avlunun taş duvarında bir arı kovanı… Bahçesinde bir su kuyusu ya da tulumba… İki katlı, yığma bir bina… Giriş katında mutfak ve
kileri, hemen karşısında bir misafir odası… Girişte büyük bir salon ve bu salondan üst kata uzanan ahşap bir merdiven... Üst katta yatak odaları ve bahçeye bakan ferah bir balkon… Odalarda gömme banyo ve ahşap dolaplar… Bu mimari özellikler tarihi Yenişehir evlerine ait. Sadece ilçe merkezinde değil, Yenişehir’in köylerinde de benzer mimari özellikler taşıyan bu evlerin büyük bir bölümü 100 yıl önce Yunan işgali sırasında büyük zarar gördü. İlçenin Osmanlı Devleti’nden kalan tarihi mirası gibi Yenişehir evleri de yakılıp yıkıldı.
 
APARTMAN KÜLTÜRÜ
Kurtuluştan sonra cumhuriyetin ilk yıllarında yeniden inşa edilen sivil yapıların birçoğunun zamanla apartman kültürüne yenik düştüğünü ifade eden Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, yerel yönetim olarak bu evlerin yıkılmaya yüz tutan son örneklerini ayağa kaldırmak için harekete geçtiklerini söyledi. Çalışma kapsamında kamulaştırdıkları iki “Yenişehir Evi”nde restorasyonun tamamlandığını bildiren Başkan Aydın, “Bu yapılardan birini müze olarak diğerini ise sosyal amaçlar için kullanmayı planlıyoruz. Bugüne kadar aralarında Lapacılar ve Yorgancılar konağının da olduğu 11 sivil yapıyı ele aldık ve yaklaşık 10 milyon TL harcama yaptık” dedi.
Sadece tarihi evler değil ilçe merkezindeki bütün tarihi mirası ayağa kaldırmak istediklerini belirten Başkan Davut Aydın şöyle devam etti: “Yenişehir’in merkezindeki Murat Paşa Camisi ve Şemaki Evi’nden başlayarak, Süleymanpaşa Türbesi, Çınarlı Cami, Balibey Cami, tarihi çarşı, tarihi belediye binası ve meydanı, tarihi hamam, saat kulesi ve Sinan Paşa Külliyesi arasındaki bölgeyi bir prestij alanına dönüştürmek amacındayız. Şu an bölgedeki tarihi çarşının üstünü kapatıyoruz. İstiklal Caddesi’nde de benzer bir proje uygulayacağız. Yine Süleymanpaşa Türbesi’nde restorasyon ve çevre düzenlemesini başlattık. Tarihi Saat Kulesi’ni yeniledik. Yıktığımız eski polis karakolunun olduğu alanı şimdi Kuruluş Parkı olarak projelendirdik. Tarihi hamamın Vakıflardan devrini sağladık. Şimdi etrafını açıyoruz. Ayrıca Yunan askerlerinin top atışıyla yıktığı, kurtuluştan sonra Marmaracık Köyü’nden getirilen taşlarla yeniden inşa edilen tarihi belediye binamızı da önümüzdeki aylarda restore edeceğiz.”
 
ÜRETKEN BELEDİYECİLİK
Yine Atatürk Anıtı’nın bulunduğu bölgenin de ele alınacağını dile getiren Başkan Davut Aydın, bitişikteki ihalesi ve müteahhide yer teslimi yapılan Osman Gazi Millet Bahçesi Projesi’ni de önümüzdeki yılın ilk aylarına yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ilkelerini belirlediği Üretken Belediyecilik anlayışının bir gereği olarak Yenişehir’de geçmişle geleceği buluşturma amacında olduklarını vurgulayan Başkan Davut Aydın, “Tüm bu çalışmalar sürerken ilçe merkezimizdeki geleneksel konut dokusunu da yaşatılması arzusundayız. Yenişehir’in sivil mimarlık örneği olan bu binaları geleceğe taşıma yönünde; tespit ettiğimiz bazılarını imkanlarımız ölçüsünde kamulaştırmaya başladık. Yenişehir’imizin yıkılmaya yüz tutan bu hazinelerini ayağa kaldırıp gelecek nesilleri aktarmak bu millete olan borcumuz” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat