Yenişehir'de tarih ayağa kalkıyor

Yenişehir 30 Mayıs 2022 11:56
Videoyu Aç Yenişehir'de tarih ayağa kalkıyor
A
a

Marmara bölgesinin en eski ticaret merkezlerinden biri olan Yenişehir’in merkezindeki Arasta, Kasaplar ve Ahmet Efendi Sokaklarındaki tarihi çarşıda çatı örtü çalışması başlatıldı.

Projeye desteklerinden ötürü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a da teşekkür eden Belediye Başkanı Davut Aydın, Yenişehir’deki ilk pazarın Osman Gazi’nin talimatıyla fetihten sonra 1301’de kurulduğunu hatırlattı. Başkan Aydın, “Tarihi kayıtlar göre, pazarımız 1301’den 1488’e kadar her hafta cuma günleri kuruluyordu. 1488’den sonra da devlet yönetiminin aldığı kararla Yenişehir Pazarı’nda tezgâhlar salı günü açılmaya başlandı. Özetle tam 534 yıldır ilçemizde yaşayan bir ‘Salı Pazarı’ geleneğimiz var. Tüm Bursa’yı ilçemize davet ediyoruz” dedi.     

 
Marmara bölgesinin en eski ticaret merkezlerinden biri olan Osmanlı’nın ilk başşehri Yenişehir’in merkezindeki Arasta, Kasaplar ve Ahmet Efendi Sokaklarındaki tarihi çarşıda çatı örtü çalışması başlatıldı.
 
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, zemin yenilemesi de yapılan ilçe merkezindeki tarihi çarşı çatı örtü çalışmasını yerinde inceledi, yüklenici firmadan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Firma yetkililerinden esnaf ve vatandaşın zarar görmemesi için gerekli güvenlik önlemlerini almasını isteyen Başkan Aydın, malzeme ve işçiliğe de özen gösterilmesi uyarısı yaptı. Başkan Aydın, “Bursa Kültür Vakıflarını Koruma Bölge Kurulu’ndan onaylı proje en kısa sürede bitirilecek. Proje, tarihi belediye binamızla aynı bölgede yer alan Arasta, Kasaplar ve Ahmet Efendi Sokaklarının çatıyla örtülmesini kapsıyor. İlçemizin geleneksel çarşısı olan bölgenin örtüsü bittiğinde hem vatandaşımız hem de esnafımız rahat edecek. Görüntü kirliliğinin önüne geçilecek” dedi.
Projeye desteklerinden ötürü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a da teşekkür eden Başkan Davut Aydın, Yenişehir’deki ilk pazarın Osman Gazi’nin talimatıyla fetihten sonra 1301’de kurulduğunu hatırlattı. Başkan Aydın, “Tarihi kayıtlar göre, pazarımız 1301’den 1488’e kadar her hafta cuma günleri kuruluyordu. 1488’den sonra da devlet yönetiminin aldığı kararla Yenişehir Pazarı’nda tezgâhlar salı günü açılmaya başlandı. Dolayısıyla bölgedeki ticaret geleneğini oldukça köklü. Özetle tam 534 yıldır ilçemizde yaşayan bir ‘Salı Pazarı’ geleneğimiz var. Tüm Bursa’yı ilçemize davet ediyoruz. Sebzeden meyveye, köy ekmeğinden ete balığa, kıyafetten nalburiyeye her şeyin en tazesi, en kalitelisi ve en iyisi Osman Gazi’nin şehri Yenişehir’de.”    


 
Kaynak : ÖZEL HABER / ERHAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat