YENİŞEHİR'DE SAFRAN HASADINA BAŞLANDI

Yenişehir 26 Ekim 2022 12:05
Videoyu Aç YENİŞEHİR'DE SAFRAN HASADINA BAŞLANDI
A
a

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün geliştirdiği projeyle dikimi yapılan safranlar, düzenlenen törenle hasadına başlandı.

"BAŞARILI SONUÇLAR ALINDI"
Yenişehir Papatya Köyü'nde geçen yıl dikimi yapılan safranların hasadına başlandı. Safran yetiştirilmesini yaygınlaştırma çalışmalarının Bakanlığı bir projesi olduğunu belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Aygül, Yenişehir ve komşu ilçe İnegöl'de toplam 6 dekar alanda safran deneme ekimlerinden başarılı sonuç alındığını söyledi.
 
"ÇİFTÇİNİN KAZANCI ARTACAK"
Ürünlerin gelişiminin iyi olduğunu vurgulayan Aygül, "Projenin maliyetinin yüzde 75'ini Bakanlığımız, yüzde 25'ini ise çiftçi kadınlarımız karşılıyor. Bu iki bölgedeki çiftçilerimizin eline 2,5 milyon liraya yakın bir kazanç geçeceğini tahmin ediyoruz. Kooperatifler ayrıca safran yumrularını satıp gelir sağlayacaklar" dedi.
 
"TÜM ÇİFTÇİLERE ÖNERİYORUZ"
Dikimin yapıldığı tarlanın sahibi Papatya Muhtarı Orhan Yıldız da projeye emeği geçenlere teşekkür etti. Yenişehir'deki projeyi gerçekleştiren Hatunişi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tuğba Tarım ise "Bize bu olanağı tanıdıkları için tüm yetkililerimize teşekkür ediyorum. Yenişehir'de olmayan bir ürünü başarıyla yetiştirdik. Tüm çiftçilerimize öneriyoruz" diye konuştu.

Hasat törenine Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Bedel, Emniyet Müdürü İbrahim Özdemir, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kamil Oruç, Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Nuri Macun, Papatya Köyü Muhtarı Orhan Yıldız ve safran ekimi yapan çiftçiler katıldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat