Yenişehir'de hasat yeniden başladı

Yenişehir 15 Temmuz 2021 12:12
Videoyu Aç Yenişehir'de hasat yeniden başladı
A
a

Yenişehir'de 2 hafta önce başlanan ancak yağmur yağışı nedeniyle ara verilen buğday ve arpa hasadına kaldığı yerden tekrar başlandı.ÖZEL HABER: KAAN KOÇAK
"BİÇERDÖVERLER ÇALIŞMAYA BAŞLADI"

Yenişehir Ovası'nda hasada yağmurlar yüzünden yaklaşık 10 gün ara verildiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "80 bin dönüm alana ekimi yapılan buğdayların az bir bölümü hasat edilebilmişti. Aniden bastıran yağmurlar yüzünden hasada ara verilmişti. Yağmurların kesilmesi ve toprağın kurumasıyla birlikte biçerdöverler tekrar tarlalara girerek çalışmaya başladı. Yağmurların dinip güneşin açmasıyla hasadın tatlı telaşı da başladı" dedi. 
 
"ÇİFTÇİ DURMAK NEDİR BİLMİYOR"
Geçen yıl kasım ayında ekilen buğday ve arpaların hasadı tamamlanan tarlalar ise hiç boş kalmıyor. Çiftçiler, hasadı yapılmış tarlalara girerek silajlık mısır, taze fasulye, karnabahar, kelem, pırasa, ıspanak ve şalgam ekiyorlar. Çiftçinin hemen hemen her mevsim yapacak işinin olduğuna işaret eden Başkan Aktaş, "Çiftçiye durmak yok. Her mevsimin kendine özgü birtakım kuralları var ve bu kurallar sıkı sıkıya uygulanıyor" diye konuştu.


 
 Yenişehir'de haziran ayının ilk günlerinde başlanan ancak yağmur yağışları nedeniyle durdurulan buğday ve arpa hasadına tekrar başlandı. Yağışların dinip toprağın kurumasıyla birlikte tarlalara giren biçerdöverler aralıksız hasat yapıyor.
     Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, bu arada buğday ve arpa fiyatlarının inişe geçtiğine dikkat çekti. Yurtdışından buğday ve arpa ithal edileceğine yönelik açıklamaların fiyatlara olumsuz yansıdığını ifade eden Aktaş, "Buğday 2 lira 70 kuruştan 2 lira 25 kuruşa, arpa 3 liradan 2 lira 30 kuruşa kadar geriledi. Bu olumsuz gelişmenin ilerleyen günlerde daha da genişlememesini umut ediyoruz" diye konuştu.
     Geçen hafta sonu gerçekleşen yağmur yağışlarının üründe herhangi bir zarara neden olmadığını anlatan Başkan Aktaş, "Yağmur yağışı birkaç gün daha sürseydi biçilmeyi bekleyen buğday ve arpalar önemli ölçüde zarar görebilirdi. Korkulan olmadı" dedi.
     Aktaş, bu yıl Yenişehir Ovası'nda 90 bin dönüm alanda buğday ve arpa yetiştirildiğini sözlerine ekledi.


 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

uludağ elektrik 8.ay