YENİŞEHİR'DE ÇİFTÇİ YAĞIŞ BEKLİYOR

Yenişehir 4 Ocak 2023 12:12
Videoyu Aç YENİŞEHİR'DE ÇİFTÇİ  YAĞIŞ BEKLİYOR
A
a

Geçen sonbahardan bu yana neredeyse kurak bir dönemin yaşandığı Yenişehir Ovası'nda çiftçilerin yağış beklentisi sürüyor.

VERİM DÜŞÜŞÜ GÖRÜLEBİLİR
Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "Önümüzdeki 2-3 ay çok kritik. İlkbahar yağmurlarının mevsim normalleri düzeyinde yağmasını bekliyoruz. Aksi halde ürünlerde verim ve kalite düşüklüğü kaçınılmaz bir noktaya gelecek" dedi.
 
"KURAKLIK TEHLİKESİ KAPIDA"
Geçen sonbahar aylarındaki yetersiz yağışlar yüzünden çiftçilerin kara kara düşünmeye başladığını belirten Aktaş, "Baraj ve göletlerle yeraltı sularının beslenmesi için öncelikle kar yağmasını bekliyoruz. Yoksa kuraklık kapımızı çalabilir" diye konuştu.
 
""ÇİFTÇİYİ YAĞIŞLAR KURTARACAK"
Sulanabilir bölgelerdeki arazilere Boğazköy Barajı ile Yeraltı Sulama Projesi'nden su götürüldüğünü anlatan Aktaş, "Diğer bölgelerdeki çiftçilerin tek kurtarıcısı kar ve yağmur oluyor. Bu bölgelerdeki koşullar yağışların ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor" dedi.
 
"SICAK HAVALAR DA ETKİLİ"
Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığının da özellikle buğday ekili arazileri olumsuz etkileyebileceğini söyleyen Aktaş, "Sıcağın etkisiyle buğdaylar erken büyürse ilkbahar soğuklarından etkilenir. Meyveler de çiçek açarsa don olayına yakalanabilir" diye konuştu.
 
Aktaş, Yenişehir'de çiftçilerin mevsim normallerinde yağmur ve kar yağışı beklediklerini vurguladı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat