Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

YENİŞEHİR'DE BALIK TEZGAHLARI ŞENLENDİ

Yenişehir 2 Mart 2021 11:52
Videoyu Aç YENİŞEHİR'DE BALIK TEZGAHLARI ŞENLENDİ
A
a

Yenişehir'de ilçe pazarının kurulduğu salı günleri tezgâh açan balıkçılar, satışlardan oldukça memnun olduklarını belirttiler.


ÖZEL HABER:ERTAN ADANA

Vatandaşın bütçesine göre alışveriş yaptığını söyleyen balıkçılar, tezgâhlarda balık bolluğunun görülebilmesi için birkaç ay daha
beklenmesi gerektiğini kaydettiler. 

"HAMSİ, VATANDAŞIN TEMEL GIDASI"

     Hamsinin kilosunun 20 ile 30 lira arasında değiştiği, çinekop 70, istavrit ve uskumrunun ise 20 liradan satıldığı pazarda, çupra 35, levrek 40, İznik Gölü'nde avlanan sarıbalık 25, İsrail sazanı da 10 liradan alıcı buluyor. Satışların arttığını belirten balıkçı Hasan Gören, küçük boy hamsiler için getirilen avlanma yasağının olumlu sonuçlarının görüldüğüne dikkat çekti. Hamsinin, vatandaşların adeta temel gıdası yerine geçtiğini vurgulayan Gören, "Avlanma yasağının sayesinde boyu büyüyen hamsiye talep arttı. Vatandaş iyi hamsi tüketmek istiyor. Pazarda alışveriş sabahın erken saatlerinde başlıyor. Öğleye kalmadan hamsi tezgâhlarımız boşalıyor" dedi.

"BALIK, NİSAN AYINDA BOLLAŞACAK"

     Bu dönemde balık çeşitlerinin az olmasına rağmen pazardaki hareketliliğin hız kesmediğini vurgulayan Gören, geçen ay sardalya bolluğu yaşandığını hatırlattı. Vatandaşların bol bol sardalya tükettiğini ifade eden Gören, balığın soğuk havalarda denizin derinlerine çekildiğini söyledi. Her yıl nisan ayının ortalarından itibaren havaların ısınmaya başlamasıyla balık bolluğu yaşandığını dile getiren Gören, "Bugünlerde tezgâhlarımızı, her bütçeye uygun balık çeşitleri süslüyor. Vatandaşlar bütçelerine ve ihtiyaçlarına göre alışverişlerini yapıyor. Pazarda balık bolluğundan söz edebilmek için birkaç ay daha beklenmesi gerekiyor" diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı