Yenişehir'de bağ bozumu vakti

Yenişehir 1 Ekim 2021 13:57
Videoyu Aç Yenişehir'de bağ bozumu vakti
A
a

Soğuk kış günlerine hazırlanan Yenişehir'in kırsal arazilere sahip dağ köylerinde bağ bozumu telaşı başladı.

"KÖYLERDE TELAŞ HİÇ BİTMİYOR"
Yenişehir ilçesinde üzüm yetiştiricileri, bağ bozumuna başladılar. Razakı, beylerce, hafızali, dikçubuk, misket ve Sölöz cinsi üzümler, salkımlar halinde toplanarak evlerin avlularında 1 ay sonra pekmez kaynatmak için bekletiliyor. Üzümlerin bir bölümü ise salı günleri kurulan ilçe pazarında satışa sunuluyor. Yenişehir Alaylı köylü üzüm yetiştiricisi Osman Filiz, kışa hazırlanan köylerde telaşın hiç bitmediğini anlattı.Kırsalda, bugünlerde hazırlanan yiyecek ve içeceklerle göğüs gerildiğini söyleyen Osman Filiz, "Üzümlerin bir bölümü, ay sonuna doğru başlayacak olan pekmez yapımında kullanılacak. Bu üzümleri evlerin avlularında bekletiyoruz. Bir bölümü ise ilçe pazarına götürülerek, kiloyla damak tadını bilenlere satılacak. Kış günlerinin vazgeçilmezi pekmez ve tahin karışımları birkaç ay sonra sofralardaki yerini almış olacak" dedi.


 
Kış aylarının vazgeçilmez gıdaları arasında yer alan üzüm pekmezi için kollar sıvandı. Dağlık arazilerde yetiştirilen üzüm çeşitleri, bugünlerde toplanmaya başlandı. Köylülerin kimileri pekmez yaparak değerlendirdiği ürününün bir bölümünü ilçede salı günleri kurulan ilçe pazarında satışa sunuyor.
     Kış aylarında özellikle tahinle karıştırılarak tüketilen ve uzmanların vücut direncini artırmak için önerdiği bu karışım sofraların vazgeçilmezi durumunda.
Yenişehir'de üzüm yetiştiricileri, razakı, beylerce, hafızali, dikçubuk, misket ve Sölöz cinsi üzümleri, salkımlar halinde toplayarak evlerin avlularında 1 ay sonra pekmez kaynatmak için bekletilirken, bir bölümü ise ilçe pazarında satışa sunuluyor.


     Yenişehir Alaylı köylü üzüm yetiştiricisi Osman Filiz de kışa hazırlanan köylerde telaşın hiç bitmediğini anlattı. Yaz aylarında tarlalarda üretim yapan köylülerin, sonbaharın gelmesiyle birlikte kışa hazırlık yaptıklarını anlatan Filiz, "Kırsalda soğuk günlere, bugünlerde hazırlanan yiyecek ve içeceklerle göğüs geriliyor. Üzümlerin bir bölümü, ay sonuna doğru başlayacak olan pekmez yapımında kullanılacak. Bu üzümleri evlerin avlularında bekletiyoruz. Bir bölümünü ise ilçe pazarına götürülerek kiloyla damak tadını bilenlere satılıyor" dedi.
Kaynak : ÖZEL HABER/ERTAN ADANA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı