Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

YENİŞEHİR’DE 4 BİN ADET CEVİZ FİDANI DAĞITILDI

Yenişehir 27 Nisan 2021 14:00
Videoyu Aç YENİŞEHİR’DE 4 BİN ADET CEVİZ FİDANI DAĞITILDI
A
a

Koronavirüs salgını nedeniyle Ormancılık Haftası ve Ağaç Bayramı etkinliklerinin yapılamadığı Yenişehir'de vatandaşlara ücretsiz ceviz fidanı dağıtıldı.


Özel Haber: Ebru ERGÜL

Fidan dağıtımının yapılacağı Orman İşletme Şefliği'nin bahçesine toplanan Yenişehirlilere, 4 bin adet ceviz, fidanını kısa sürede tükettiler. Yarhisar Orman İşletme Şefi Mehmet Kökçıkaran, Yenişehirlilerin ağaç ve çiçek yetiştirmeye karşı duydukları ilgi ve merakın bilindiğini belirterek, "Yenişehirlilerin ağaç ve çiçek sevgisi karşısında etkilenmemek mümkün değil. Burada yediden yetmişe herkeste bu ilgi ve merak var" dedi. Kökçıkaran, fidanların evlerin bahçelerine ve tarla kıyılarına dikilebileceğini kaydetti.
Yenişehir Yarhisar Orman İşletme Şefliği tarafından ilçenin Mahmudiye, Gökçesu, Eğerce, Toprakdere ve Papatya köylerinde toplam 60 hektarlık orman alanındaki yaşlı ağaçlar kesilip yerlerine yeni fidanlar dikildi.Ormanların gençleştirilmesi çalışması kapsamındaki çalışmalarda içi çürüyüp devrilen ve idari ömrünü tamamlamış ormanlar tespit ediliyor. Ardından 60 ile 80 arası yaşlardaki bu ağaçlar orman alanından uzaklaştırılıp yerine yeni fidanların dikimi yapılıyor.
Ayrıca Yenişehir ve Yarhisar Orman İşletme Şefliklerinin sınırları içinde kalan 16 köye Özellikli Alan Ağaçlandırmaları kapsamında toplam bin 400 adet maviservi, erguvan, çınar, ıhlamur, fıstıkçamı, huşağacı, dişbudak türlerindeki ağaç fidanları verildi. Bu ağaç fidanları köylerin meydanlarına dikilecek.


 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı