YENİŞEHİR'DE 19 MAYIS COŞKUSU

Yenişehir 20 Mayıs 2022 13:44
Videoyu Aç YENİŞEHİR'DE 19 MAYIS COŞKUSU
A
a

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından kutlama programı için İlçe Spor Salonu'na geçildi. Karate, mehter ve halk oyunları ekiplerinin gösterinden sonra ilçe şampiyonalarında dereceye giren okullara ödülleri takdim edildi.
 
"EN ÖNEMLİ GÜNLERDEN BİRİ"
Gençlik ve Spor Müdürü Ahmet Kaya konuşmasında 19 Mayıs 1919 tarihinin en önemli günlerden biri olduğunu vurgulayıp "Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Türk gençliğine emanet ederek gençliğe verdiği önemi de göstermiştir" dedi.
 
KOZDERE ÇAMLIĞI'NA YÜRÜYÜŞ
Etkinlikler kapsamında İlçe Kaymakamı Rahmi Köse, Hava Meydan Garnizon Komutanı Kadri Bahtiyar, Belediye Başkanı Davut Aydın, Yenişehirliler ve öğrencilerle birlikte Kozdere Çamlığı Piknik Alanına kadar yürüyüş yapıldı.
 
YEGAL'DEN 2 ŞAMPİYONLUK
Kutlamalar kapsamında İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen Liseler Arası Basketbol Turnuvası'nda Yenişehir Ertuğrulgazi Anadolu Lisesi (YEGAL) takımı ilçe şampiyonu oldu.  YEGAL ayrıca, Liseler Arası Spor Bilgi Yarışmasında da ilçe birincisi oldu.
 
Yenişehir'de Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından kutlama programı için İlçe Spor Salonu'na geçildi. Karate, mehter ve halk oyunları ekipleri ilgiyle izlendi. Etkinliğin sonunda ilçedeki yarışmalarda dereceye giren okullara ödülleri takdim edildi.
Günün anlamına ilişkin konuşmayı yapan Gençlik ve Spor Müdürü Ahmet Kaya, 19 Mayıs 1919 tarihinin önemini vurguladı. Kaya konuşmasında şunları kaydetti: "19 Mayıs 1919 tarihi hem Türk tarihi hem de Anadolu coğrafyası açısından en önemli günlerden biridir. Anadolu'nun düşman işgalinden kurtuluşuna hem de Türkiye Cumhuriyeti Devletine giden yolun ilk adımıdır. Böylesi önemli bir günü Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Türk gençliğine emanet ederek gençliğe verdiği önemi de göstermiştir. Gençlik bir milletin geleceğidir. Milletleri millet yapan ve diğer milletlerden ayıran birtakım özellikler vardır. Dili, dini, bayrağı, toprağı, adetleri gelenek ve görenekleri, sanatı, müziği, mimarisi. Bütün bunlar bir milleti diğer milletlerden ayıran özelliklerdir. Eğer bu değerlerini koruyup kollayabiliyor, kendinden sonraki nesillere aktarabiliyorsa hayatlarına devam edebiliyorlar. Eğer koruyamıyorlarsa insanlık tarihinden siliniyorlar. Bu değerlere sıkı sıkıya sarılıp sahip çıkmak, korumak ve kendimizden sonra gelecek nesillere aktarmalıyız. Bu konuda sizlere güveniyor ve inanıyoruz."
Kaynak : ÖZEL HABER / ERHAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat