YENİŞEHİR BALIK PAZARI ŞENLENDİ

Yenişehir 3 Ekim 2022 11:43
Videoyu Aç YENİŞEHİR BALIK PAZARI ŞENLENDİ
A
a

Avlanma yasağının kalkmasıyla birlikte ilçede salı günleri kurulan pazarda satışı yapılan balık çeşitleri de arttı.

SALI PAZARINDA BALIK BEREKETİ
Yeni balık av sezonunun başlamasıyla balıkçılar ağlarını suya bıraktılar. 4,5 aydan bu yana süren yasağın bitişiyle Yenişehir'de haftada bir kez salı günleri kurulan pazarda 1 aydan bu yana satışı yapılan balık çeşitleri de arttı.
 
"BALIK FİYATLARINDA DÜŞÜŞ VAR"
Balık avı yasağının balık üremesinin zarar görmemesi ve devamlılığın sağlanması amacıyla uygulandığını belirten balıkçı Hasan Gören, "Yeni sezona 'vira bismillah' diyerek başladık. Yenişehir'deki Salı Pazarı'nda yasağın kalkmasıyla balık fiyatlarında da düşüş var" dedi.
 
 
"PALAMUT VE USKUMRU BOLLUĞU"
Bu yıl palamudun bol olduğunu belirten Gören, "Palamudun tanesini 30 lira ile 50 lira arasında değişen fiyatlardan satıyoruz. Uskumru da palamut gibi bolca çıkıyor. Kilosunu 40 liradan veriyoruz. Bu yıl bugünlerde palamut ve uskumru bolluğu yaşanıyor" diye konuştu.
 
"SIRADA ÇİNEKOP VE HAMSİ VAR"
Her keseye uygun balık çeşitleri bulunabildiğini anlatan Gören, "Mezgit 50 lira, hamsi 60-70 lira, istavrit 70 lira, uskumru 40 liradan alıcı buluyor. Kışa doğru hamsiler yağlanır, palamut azalır. Palamudun ardından çinekop ve hamsi akını başlar" dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat