Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

Yağmur Yenişehirli çiftçileri sevindirdi

Yenişehir 12 Mayıs 2021 11:46
Videoyu Aç Yağmur Yenişehirli çiftçileri sevindirdi
A
a

Yılbaşından itibaren gerçekleşen yağışlar, Yenişehir Ovası'nda adeta bayram havası estiriyor. Kar ve yağmur yağışının bugünlerde yerini yağmura bıraktığı ilçede çiftçiler önümüzdeki sezona umutla bakıyor.

Özel Haber: Ertan ADANA     Yenişehir Ziraat Odası Başkanı ve İl Tarım Koordinasyon Kurulu Başkanı Sadi Aktaş, yağışların her bakımdan yararlı olduğunu belirtti. Öncelikle arazilerde ekili ürünlerin yağmur yağışıyla verim ve kalitesinin artacağını anlatan Aktaş, tarımsal sulama göletlerindeki su seviyesinin yükseldiğine işaret etti.
     Yenişehir Ovası'nda buğday, şekerpancarı, bezelye ve patates ürünlerinin ekiminin tamamlandığını, lahana, yağlık ve çerezlik ayçiçeklerinin ise ekiminin sürdüğünü ifade eden Aktaş, "Yalnızca Yenişehir'de ve Bursa'nın diğer ilçelerinde değil, Bandırma'dan Edirne'ye, Balıkesir'den Çanakkale'ye değin birçok bölgemizde yağmur yağışlarının olumlu etkileri söz konusu" dedi."VERİM VE REKOLTE ARTACAK"
     Yağışların, ekili tüm ürünlerde olumlu yansımasının görüleceğini vurgulayan Aktaş, "Örneğin, buğday ürününün gelişimini değerlendirebiliriz. Yağışlar bu denli istikrarlı gerçekleşmeseydi, önümüzdeki haziran ayı sonundaki hasatta verim ve kalite düşük olabilirdi. Ancak bu yağmurlarla birlikte 1 dönümünden 400 kilo ürün alınan bir tarladan 500 kiloya kadar ürün alınabilecek. Kaldı ki buğday ve arpa ekilen araziler hep kıraç araziler. Bu araziler yağmur yağışlarının dışında su yüzü görmüyor. Çünkü bu arazilere su götürmek mümkün değil. Bu nedenle yağmur yağışının etkisi bu bölgelerde de epey olumlu oluyor" diye konuştu.

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı