Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

YAĞMUR YAĞDI BÖYLE OLDU

Yenişehir 8 Temmuz 2021 10:47
Videoyu Aç YAĞMUR YAĞDI BÖYLE OLDU
A
a

Salı günü sabahın erken saatlerinde başlayan yağmur yağışı Yenişehir Ovası'nda tarımsal faaliyetleri durma noktasına getirdi. Bazı ürünlerin hasadı dururken, bazı ürünlerin ise sürmekte olan yağışlardan olumsuz etkilenmesi gündeme geldi.ÖZEL HABER: TUBA KOÇAK
"YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİLER HASTALIKTAN ENDİŞELİ"

     Önceki gün başlayan yağmur yağışı Yenişehir Ovası'nda etkili oldu. Buğday ve arpa hasadı dururken, biber çeşitlerinin hasadına ise başlanamadı. Yağmur yağışının birkaç gün daha sürmesiyle ürünlerde geniş çaplı zarar oluşabileceğini belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "Hasadın ertelenmesi bir yana ekili arazilerde ciddi zararlar oluşabilir. Yağışların devam etmesi bu tehlikenin gerçekleşmesi için yeterli olacaktır" dedi.
 
"AYÇİÇEĞİ VE MISIR OLUMLU ETKİLENDİ"
     Geçen hafta başlayan buğday hasadının durduğunu, biber çeşitlerinin ise hasadına başlanamadığını söyleyen Aktaş, özellikle biber, domates ve taze fasulye gibi ürünlerde, oluşacak nem nedeniyle hastalıkların ortaya çıkabileceğine işaret etti. Yağmurun çerezlik ve yağlık ayçiçeği ile mısırların gelişimini olumlu yönde etkileyeceğini anlatan Aktaş, bu ürünlerin suya ihtiyaç duyduğu dönemde yağışın geldiğini ifade etti.


 
  Birçok ürünün ekim ve dikiminin tamamlandığı, bazı ürünlerde ise hasada başlandığı Yenişehir Ovası'nda salı günü sabahın erken saatlerinde başlayan yağmur yağışı etkili oldu. Arazilerde ekili olan ürünlerin bazılarında hasat çalışmaları dururken, bazılarında ise hastalık olasılığı konuşulmaya başlandı.
     Önceki gün başlayan ve gece geç saatlere kadar aralıksız biçimde süren yağmur yağışının ekili alanlarda etkili olduğunu belirten Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, yağmur yağışının birkaç gün daha aynı yoğunlukta sürmesi durumunda olumsuz etkinin artacağını söyledi.
     Geçen hafta buğday ve arpaların hasadına başlandığını hatırlatan Aktaş, bu arazilerde hasadın durduğunu ifade etti. Aktaş, "Biber çeşitlerinin hasadına ise yağmur yağışı nedeniyle başlanamadı. Bu üründe de hasat bir hafta kadar gecikebilir. Yağmur yağışının aynı hızda sürmesi durumunda biberlerle birlikte domates ve taze fasulyelerde aşırı neme bağlı olarak bazı hastalıklar ortaya çıkabilir" dedi.

"AYÇİÇEĞİ VE MISIRLAR SUYA DOYDU"
     Yağmurların ekili ayçiçeği ve mısırların gelişimine ise önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "Çerezlik ve yağlık ayçiçekleri için bu yağmurlar adeta şurup gibi geldi. Çiçek açan ayçiçeklerine tam da zamanında yağmur yağdı. Tohumluk ve silajlık mısırların gelişimine de önemli etkisi olacak yağmur yağışının" diye konuştu.
     Aktaş, yoğun yağışların sürmemesini umduklarını sözlerine ekledi.

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı