Üreticinin sorunları toplantıda anlatıldı

Yenişehir 22 Nisan 2022 12:57
Videoyu Aç Üreticinin sorunları toplantıda anlatıldı
A
a

Yenişehir Süt Birliği Başkanı Tuna, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin de katıldığı toplantıda sorunları dile getirdi.

Bursa Sektör Toplantısı'nda üreticilerin sorunlarını anlatan Tuna, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'den gerekil önlemlerin alınmasını istedi. Tuna, özellikle artan maliyetlerin süt üreticilerini oldukça zorladığını vurguladı.

Elektrik fiyatlarından kaynaklanan maliyet artışlarına dikkat çeken Tuna, üreticiyi kapsayan bir indirim modelinin uygulanması gerektiğini belirtti. Tuna, üreticiye indirimli fiyat tarifesi uygulanmasını istedi.

Süt üreticilerinin üretim koşullarının sıkça değiştiğini ve artan maliyetlerin üreticileri çok zorladığını ifade eden Tuna, 1 kilo süt ile 1 kilo 300 gram yem almaya dayalı ölçünün değiştiğini anlattı.

Buzağı üreme parametresinin uygulanmasında ciddi sorunlarla karşılaşıldığını ifade eden Tuna, bu uygulamanın kaldırılması gerektiğine işaret etti.

Üreticinin destekleme kalemlerinin sayıca çok fazla olduğuna işaret eden Tuna, bu durumun devlet desteği başvurularında zaman kalbı yarattığını, evrak işlerinin yoğunlaştığını, bir an önce destek kalemlerinin sayısının azaltılarak uygulamanın sadeleştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Gençleri köyde tutabilmek için köyde yaşamanın özendirilmesi gerektiğini vurgulayan Tuna, "Öncelikle özel bir proje yapılmalı, tarım ve hayvancılık cazip hale getirilmeli" dedi.Kaynak : ÖZEL HABER/ERHAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat