Unutulan geleneği yeniden canlandırdılar

Diğer İlçeler 19 Aralık 2021 16:23
Videoyu Aç Unutulan geleneği yeniden canlandırdılar
A
a

Mudanya Artvinliler Derneği, unutulmaya yüz tutan zeytin hasadı sonrası hasat şenliğini yeniden canlandırarak misafirlere ikramlarda bulundu.

Mudanya Güzelyalı'da bulunan Mudanya Artvinliler Derneği, eskiden zeytin hasadı sonrası börek, helva ve çeşitli yiyecek ikramlarında bulunulan hasat şenliği geleneğini canlandırmak amacıyla dernek binasında konuklarına helva ve cağ döner ikramında bulundu. Gerçekleşen ikramlar ve sohbetlerle o günleri yeniden yaşayan Güzelyalılar, "Böyle bir geleneğin olduğu unutmuştuk. Bizlere birlik, beraberlik ve paylaşma duygularını yeniden yaşatan Artvinliler Derneğine ve başta İbrahim Turan'a teşekkür ederiz" diyerek duygularını dile getirdiler.

Dernek Başkanı Av. İbrahim Turan, "Unutulmaya yüz tutmuş bir geleneği yeniden yaşatmak ve hatırlatmak istedik. Davetimize gelen konuklarımıza zeytin hasadı sonrası yapılan ikramlardan bahsederek o günlerin yeniden yaşanmasını sağladık. Konuklarımıza cağ döner ve irmik helvası ile çay ikramlarında bulunduk. Bu yıl ilk defa gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik oldukça ilgi gördü. Gelecek yıl derneğimiz faaliyetleri içerisinde bu geleneği festival havasında gerçekleştirmek istiyoruz. Halk oyunları ve yöresel sanatçılarımızı da davet ederek diğer zeytinci köylerine örnek olmak istiyoruz" diyerek katılımcılara teşekkür etti.
Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı