UİB’DEN EYLÜLDE YÜZDE 3,5 ARTIŞLA 2,7 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Ekonomi 3 Ekim 2020 11:00
Videoyu Aç UİB’DEN EYLÜLDE YÜZDE 3,5 ARTIŞLA 2,7 MİLYAR DOLAR İHRACAT
A
a

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) eylül ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 3,5 artışla 2,7 milyar dolar ihracata imza attı. UİB çatısı altında yer alan beş sektörel birliğin tamamı eylül ayını ihracat artışı ile kapattı.

TİM’in açıkladığı “Türkiye’nin ilk 1000 İhracatçısı-2019” listesinde 88 firması bulunan UİB’in son 12 aylık dönemdeki ihracatı ise 26,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

UİB Koordinatör Başkanı Baran Çelik: “Pandeminin olumsuz etkilerinden yavaş yavaş çıkıyoruz. Salgının yeniden yükselişe geçtiği bir dönemde sanayicimize büyük bir moral ve motivasyon olan bu gelişme, yılın son çeyreğinin de başarıyla geçmesi yönünde bize umut oldu. Ülkemizin üretim ve ihracat üslerinden Bursa’mıza ve ülkemizin tüm ihracatçılarına bu güzel tablo için gösterdikleri katkı ve fedakârlık nedeniyle minnettarız” dedi.

 

Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), eylül ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 3,5 artışla 2,7 milyar dolar ihracata imza attı. UİB çatısı altında yer alan beş sektörel birlik de eylül ayını ihracat artışı ile kapattı. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan “Türkiye’nin ilk 1000 İhracatçısı-2019” listesinde 88 firması bulunan UİB’in, son 12 aylık dönemdeki ihracatı ise 26,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Baran Çelik, “Veriler de gösteriyor ki pandeminin olumsuz etkilerinden yavaş yavaş çıkıyoruz. İhracatın oldukça zorlaştığı bu süreçte firmalarımız sorumluluk bilinciyle yüksek performans sergilemeye ve ihracatı artırarak ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaya devam ediyor. Salgının yeniden yükselişe geçtiği böyle bir dönemde sanayicimize büyük bir moral ve motivasyon kaynağı olan gelişme, yılın son çeyreğinin de başarıyla geçmesi yönünde bize umut oldu. Ülkemizin üretim ve ihracat üslerinden Bursa'mıza ve ülkemizin tüm ihracatçılarına bu güzel tablo için gösterdikleri katkı ve fedakârlık için minnettarız, kendilerine teşekkür ederim. İhracata, istihdama ve katma değerli üretime daha fazla yoğunlaşarak hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

OİB’in ihracatı 2,3 milyar dolar

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 artışla 2 milyar 329 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. OİB’in geriye dönük 12 aylık performansı ise 22,2 milyar dolar olarak açıklandı.

 

UTİB’in ihracatı eylülde 96,7 milyon dolar

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,5 artışla 96,7 milyon dolar ihracata imza attı. UTİB’in geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracatı ise 1 milyar 24 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

UHKİB’den eylülde 75,3 milyon dolarlık ihracat

 

Eylülde geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 28 artış gösterip 75,3 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Uludağ Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB) geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracatı ise 688,4 milyon dolar oldu.

 

UMSMİB’in ihracatı eylül ayında 21 milyon dolar

 

Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32 artışla 21 milyon dolar ihracat yapan Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), geriye dönük 12 aylık dönemde ise 172,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

 

UYMSİB’ten eylülde 19,1 milyon dolar ihracat

 

Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,1 oranındaki artışla 19,1 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), geriye dönük 12 aylık dönemde ise 139 milyon dolar seviyelerinde dış satışa imza attı.

 

UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve ‘diğer’ başlığı altında listelenen sektörlerin ihracatı ise eylül ayında 195,4 milyon dolar olarak açıklandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat