Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

TÜRK YILDIZLARI KOYUNHİSAR ZAFERİ İÇİN UÇACAK!

Yenişehir 27 Temmuz 2021 12:49
Videoyu Aç TÜRK YILDIZLARI KOYUNHİSAR ZAFERİ İÇİN UÇACAK!
A
a

Yenişehir Koyunhisar Köyü'nde her yıl 27 Temmuz'da kutlanan Koyunhisar Zaferi'nin yıldönümü nedeniyle bu yıl da geniş kapsamlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Davut Aydın, "Büyük bir tarihi önemi olan bu zaferin kutlamalarına tüm vatandaşlarımız davetlidir" dedi.

ÖZEL HABER: ERHAN KOÇAK
"KOYUNHİSAR, OSMANLI'NIN BİZANS'LA İLK SAVAŞI"

Yenişehir Ovası'nda 18 Temmuz ve 27 Temmuz 1302 tarihleri arasında Osmanlı Devleti ile Bizans İmparatorluğu'nun yaptığı ilk savaş olarak tarih kayıtlarına geçen Bafeus/Koyunhisar Muharebesi'nin yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Koyunhisar Savaşı’nda şehit düşen Osman Gazi’nin yeğeni Aydoğdu Bey’in de anılacağı etkinlikler kapsamında gökyüzündeki milli takımımız Türk Yıldızları’nın gerçekleştireceği gösteri uçuşları zaferin tarihi olan 27 Temmuz Salı günü saat 11:45’te başlayacak.


 
KOYUNHİSAR ZAFERİNİN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK"
Etkinliğe destek veren Milli Savunma Bakanlığı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teşekkür eden Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “Koyunhisar zaferi, Osman Gazi ve yiğitlerine ve de onların evlatlarına Bursa’nın, Edirne’nin, İstanbul’un kapısını açmıştır. Bu büyük zaferin coşkusunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliklere bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz” diye konuştu.


 
Ünlü tarihçi Halil İnalcık’ın “Osmanlı Devleti’nin kuruluşu bu muharebeyle başlamıştır” dediği ve Osman Gazi’nin güçlü Bizans ordusunu çaresiz bıraktığı Koyunhisar (Bafeus) Zaferi’nin 719. Yıldönümü, Türk Yıldızları’nın Yenişehir semalarında gerçekleştireceği gösterileriyle kutlanacak.

AYDOĞDUBEY ANILACAK
Koyunhisar Savaşı’nda şehit düşen Osman Gazi’nin yeğeni Aydoğdu Bey’in de anılacağı etkinlikler kapsamında gökyüzündeki milli takımımız Türk Yıldızları’nın gerçekleştireceği gösteri uçuşları zaferin tarihi olan 27 Temmuz Salı günü saat 11:45’te başlayacak."TÜM VATANDAŞLARIMIZI ETKİNLİĞİMİZE BEKLİYORUZ"
Etkinliğe destek veren Milli Savunma Bakanlığı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teşekkür eden Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “Yenişehir Ovası’ndaki Bafeus/Koyunhisar Muharebesi 18 Temmuz ve 27 Temmuz 1302 tarihleri arasında Osmanlı Devleti ile Bizans İmparatorluğu'nun yaptığı ilk savaş olarak tarih kayıtlarına geçmiştir. Koyunhisar zaferi, Osman Gazi ve yiğitlerine ve de onların evlatlarına Bursa’nın Edirne’nin, İstanbul’un kapısını açmıştır. Bu büyük zaferin coşkusunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına gerçekleştirdiğimiz etkinliklere bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz” dedi.

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı