Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

Teknoloji desteğiyle bilinçli ilaçlama

Yenişehir 26 Temmuz 2021 12:11
Videoyu Aç Teknoloji desteğiyle bilinçli ilaçlama
A
a

Yenişehir'de meyve yetiştiricileri, Tarımsal Meteoroloji Gözlem ve Erken Uyarı Sistemi'nin cep telefonlarına gönderdiği verilere göre ilaçlama yapıyorlar. İlçede, sisteme kayıt yaptıran çiftçi sayısının artırılması hedefleniyor.

ÖZEL HABER: ERTAN ADANA
"İLAÇLAMA DOĞRU YÖNTEMLE YAPILMALI"

Yenişehir Çeltikçi Köyü'nde 5 yıl önce kurulan Tarımsal Meteoroloji Gözlem ve Erken Uyarı Sistemi'nin bulunduğu istasyondan elde edilen veriler sayesinde meyve ağaçlarında zamanında ve doğru ilaçlama yapılmasında önemli mesafeler kat edildi. Sistemin gönderdiği veriler sayesinde meyve ağaçlarında ilaçlama çalışmaları düzenlenirken, istasyonun verilerini dikkate alan meyve yetiştiricilerinde belirli bir bilincin oluşmaya başladığı kaydedildi.


 
"MALİYETLER ÖNEMLİ ÖLÇÜDE  AZALIYOR"
Meyve bahçelerinde zamanında, doğru ilaçlama yapılmasının amaçlandığını belirten yetkililer şunları kaydetti: "Meyve yetiştiricilerinin eskiden kalma ve gereksiz ilaçlama alışkanlıklarının bu uygulamayla hızla değiştiğini gözlemliyoruz. Çiftçilerimiz daha önce ilaçlama zamanını tam olarak kestiremiyordu. Artık, hem bilinçli ilaçlama yapılıyor hem de ilaçlama maliyetleri yarı yarıya azalıyor. Bunun yanında tüketiciye daha sağlıklı meyveler sunulmuş oluyor."


 
     Hayatın her alanında etkili olan teknolojik gelişmeler, tarım kesiminde de etkisini hissettiriyor. Yenişehir Çeltikçi Köyü'nde kurulan Tarımsal Meteoroloji Gözlem ve Erken Uyarı Sistemi'nin gönderdiği veriler sayesinde meyve ağaçlarında ilaçlama çalışmaları düzene konulmuş oldu.
     5 yıl önce kurulan sistemin bünyesindeki istasyondan alınan verilerin meyve yetiştiricilerine cep telefonu mesajıyla gönderildiğini belirten Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, böylece meyve yetiştiricilerinin zamanında ve doğru ilaçlama yapabildiğine dikkat çektiler. Yetkililer, "Meyvelerin iki kaynaktan gelen bilgiler ışığında saptanan en uygun ilaçlama zamanları, yetiştiricilerin cep telefonlarına gönderilen mesajlarla bildiriliyor" dediler.
     İstasyondaki sistemin zararlı ve hastalıklarla ilaçlı mücadelenin doğru biçimde yapılmasını düzenlediğini anlatan yetkililer, "O günkü yağmur, rüzgâr ve neme ilişkin tahminleri ölçen sistemin, hangi meyveye hangi ilacın atılması gerektiğini belirten uyarı mesajlarını Tarım Müdürlüğümüzdeki bilgisayarlardan takip ediyoruz. Görevlilerimiz, erken uyarı sisteminin gönderdiği uyarıları değerlendiriyor. Gelen bilgiler ışığında ilaçlama yapılıp yapılmamasına karar veriliyor. Eğer ilaçlama yapılmasına karar verilirse, Müdürlüğümüzde kayıtlı olan meyve yetiştiricilerinin cep telefonlarına bu kararı bildiriyoruz" diye konuştular.SİSTEME KAYIT OLMALARINI BEKLİYORUZ
     Uygulamanın Yenişehir'de 5 yıldan bu yana sürdürüldüğünün altını çizen yetkililer, meyve bahçelerinde zamanında, doğru ilaçlama yapılmasının amaçlandığını kaydettiler. Meyve yetiştiricilerinin eskiden kalma ve gereksiz ilaçlama alışkanlıklarının bu uygulamayla hızla değiştiğini gözlemlediklerini ifade eden yetkililer sözlerini şöyle sürdürdü: "Çiftçilerimiz daha önce ilaçlama zamanını tam olarak kestiremiyordu. Artık, hem bilinçli ilaçlama yapılıyor hem de ilaçlama maliyetleri yarı yarıya azalıyor. Bunun yanında tüketiciye daha sağlıklı meyveler sunulmuş oluyor."
     Cep telefonu mesajıyla uyarılan meyve yetiştiricilerinin dışındakilere de ulaşmak istediklerini vurgulayan yetkililer, "Tarım Müdürlüğümüzdeki mesaj sistemine kayıtlı olmayan meyve yetiştiricilerimizin Müdürlüğümüze başvuruda bulunarak bu sisteme kayıt yaptırıp Müdürlüğümüzden gelen uyarı mesajlarını dikkate almalarını bekliyoruz. Sisteme kayıt olan çiftçi sayısının artmasını amaçlıyoruz" diye konuştular.

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı