Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

Sosyal medyada gündem yaratan THK uçaklarıyla ilgili açıklama!

Güncel 30 Temmuz 2021 13:23
Videoyu Aç Sosyal medyada gündem yaratan THK uçaklarıyla ilgili açıklama!
A
a

Edirne, Muğla, Osmaniye, Adana, Mersin, Antalya'daki yangınların kontrol altına alınması için müdahale devam ediyor. Mersin Aydıncık'taki yangının ilçe merkezine indiğini belirten Belediye Başkanı Ferhat Aktan "Evler yanıyor. Sağdan soldan hep ateş düştü. Can kaybı yok, evler boşaltıldı." açıklamasını yaptı. Aktif yangınlarda durumun iyiye gittiğini belirten Bakan Pakdemirli, s

Son 3 gündür birçok ilde farklı noktalarda çıkan yangınlara müdahale devam ediyor. Edirne, Muğla, Osmaniye, Antalya, Mersin ve Antalya'daki yangınları söndürme çalışmaları devam ederken Mersin Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Aktan yangının ilçe merkezine indiğini belirtti. Milas ve Bodrum'daki yangınlar öğle saatlerinde kontrol altına alınırken, Orman Genel Müdürlüğü de 71 yangından 57'sinin kontrol altına alındığını belirtti.

BAKAN PAKDEMİRLİ: ŞU AN AKTİF OLAN YANGINLARDA İYİYE GİDİŞ VAR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yangınlardaki son duruma ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Bakan Bekir Pakdemirli, yangınlara ilişkin yaptığı açıklamada "Şu anda aktif olan yangınlarda iyiye gidiş var" ifadesini kullandı.

Bakan Pakdemirli açıklamasının devamında şunları ifade etti:

"Aktif yangınlar Adana, Osmaniye, Antalya. Bu bölgede Hocalar tarafında tüten odaklarımız var. Etrafları çevrili olmadığı için kontrol altında demiyoruz. Mersin'de iyiye gidiş var. Kayseri ve Muğla'da da iyiye gidiş var. Marmaris'teki yangında ufak hasarlar var. Yerleşim yerlerinde şu anda tehdit yok. Tüm yangınlara 3 uçak, 9 İHA, 1 insansız helikopter, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi ve tüm kamu kurumlarından 4 binin üzerinde personel ile mücadelelerimize devam ediyoruz. 3 Antalya'da, 1 Muğla'da kayıplarımız var. Bugünler son derece hassas günler.

"BU İŞİN GELİŞMİŞLİKLE, BATI MEDENİYETİ İLE ALAKASI YOK"

Temmuzdaki yangınlarla alakalı genel bilgi vermek istiyorum. Kanada'da temmuzda 1 milyon 250 bin hektar alan yandı. Geçen yıl Türkiye'de yanan alanların hepsinin toplamı 20 bin hektardır. Rusya'da temmuzda 1 milyon hektarın üzerinde alan yandı. Amerika'da temmuzda 94 bin hektar alan yandı. Avustralya'yı hatırlıyoruz, vurulan hayvanları hatırlıyoruz. Bu işin gelişmişlikle, batı medeniyeti ile alakası yok. Bu işin organizasyonla alakası yok. Bu anlamda ben orman teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Bu noktada dünyanın en başarılı birkaç teşkilatındanız.

İMAR SÖYLENTİLERİNE BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN YANIT

İmara açılma söylentiler var. Anayasa'nın maddesi, 'İmara konu edilemez, orman alanları daraltılamaz' der. Turizmle ilgili tesis yapılacaksa, zaten 40 yıldır, Özal'dan beri bunun şekilleri bellidir. Bunu da istismar etmeyelim. Telef olan hayvanlarımız var. İmha gerekiyor. Tarım Sigortaları bölgede, 1300 sera, 1600 hayvan sigortalı.

"BORÇLAR ERTELENECEK"

Zarar gören vatandaşlarımıza kredi borçları, TARSİM borçları ertelemesini sağlıyor olacağız. Yaban hayatında da kayıplarımız var. Bu son derece üzüntü verici."

PAKDEMİRLİ'DEN THK UÇAKLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Pakdemirli, THK uçaklarıyla ilgili soruya, "Burada devletin tüm kurumları var. Maalesef bu konuyu istismar etmeye çalışıp uçaklar üzerinden bir şey söylebilir miyiz diyorlar. Coğrafyaya göre uçak değil de helikopterin daha iyi olduğu kararı alınmış. Bizim THK ile sorunumuz yok. Bu uçaklarla ilgili problem var. Bu uçak, uçabilecek kapasitede değil. Uçsa bile performans verebilecek kapasitede değil. Hala antikacı dükkanı gibi 1960'lardan kalma uçakları kullanalım tarzı açıklama yapılıyor. Envantere uçak alımı için sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başladık. Uçakların tedarikçisi THK, bizim THK ile bir problemimiz yok. Bunu da söylemiş olalım. Burada inanın uzay aracı kullanmamız gerekse orman teşkilatı olarak bunu kullanırız." dedi.

ÇAVUŞOĞLU: ÖDEMELER YARINDAN İTİBAREN BAŞLIYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Hasar tespiti yapılan vatandaşlarımıza kısmi ödemeleri yarından itibaren Ziraat Bankası ile başlatıyoruz" açıklamasını yaptı.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"Bir taraftan yangın söndürme çalışması diğer taraftan yardım çalışmasını yürütüyoruz. Önümüzdeki süreçte yangından etkilenen vatandaşlarımıza neler yapabileceğimizi değerlendirdik. Yangından 42 mahalle etkilendi. 27 mahalle tahliye edildi. 15 mahalle kısmen etkilendi. Tüm mahallelerimizdeki vatandaşlarımıza tüm ihtiyaçlarını ulaştırmak için koordinasyon merkezi kurduk. Yangın söndürme kadar sonrasında atılacak adımlar da önemli. Sahada tespit çalışmaları sürüyor. Tüm ihtiyaçları karşılayacağız, yaraları saracağız. Ağaçlarımızın yerine ağaçları dikeriz. Vatandaşlarımızın da tüm zararlarını gidereceğiz. Hasar tespiti yapılan vatandaşlarımıza kısmi ödemeleri yarından itibaren Ziraat Bankası ile başlatıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız 8.5 milyon TL aktardı, Aile Bakanlığımız 5 milyon TL, AFAD'ımız 5 milyon TL, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da 5 milyon TL aktardı.

"18 BİN ABONEYE ELEKTRİK VERİLEMİYOR"

18 bin aboneye elektrik verilemiyor şu anda. Bu mahallelerimize ve abonelerimize en hızlı şekilde elektrik verilmesi için çalışmaları sürdürüyoruz.

Valiliğimiz bir hesap açacak. Milletimiz cömerttir, gerekli desteği her zaman yapar. Nakdi yardım yapmak isteyenler valiliğimiz ile temasa geçebilirler. "

"PATLAMA NOKTASINDA GERGİNLİK VARDI"

Kundaklama şüphesiyle ilgili olarak soruya Bakan Çavuşoğlu yanıt verdi. Çavuşoğlu, "Farklı yerlerde aynı anda, aynı bölgede 4-5 ayrı yerde yangın başladı. Bazı şüpheliler de gözaltına alındı. Dün akşam bahsedilen olayda ise, Manavgat'taki bir mahallede, arkadaşlarımızın tespitine göre, Antalya merkezden gelen 3 kişi, burada kimlik sorma tartışmasından sonra kundaklama suçlamasıyla bir gözaltı olayı oldu. Vatandaşlarımızla polisimiz ve jandarma arasında bir gerginlik oldu. Vatandaşlar şüphelilerin oradan bırakılmasına değil, kendilerine teslim edilmesi talebinde bulunmuşlar. Bize haber verdiler. Ben de hemşehrileri olarak gittim, patlama noktasında gerginlik vardı. Kanunlar çerçevesinde muamele göreceklerini, soruşturma gerektiğini anlatmaya çalıştım. Her vatandaşın birisini şüpheli gördüğü zaman linç etmeye kalkarsa olmaz. Yangının verdiği etki ile insanların mal kaybı var, can kaybı var, bunların etkisiyle dün akşam biraz gergindi. Bizim tüm hemşehrilerimiz jandarmasını, polisini sever. Daha sonra sakinleştik, kucaklaştık. Doğru, bize de tepkiler oldu. Onlara da sonra teşekkür ettik" dedi.

BAKAN KURUM: EN GEÇ BİR AYDA BAŞLAYACAĞIZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Taşınma yardımlarını, eşya yardımlarını veriyor olacağız. Konutların inşasına en geç bir ayda başlayacağız" açıklamasını yaptı.

Bakan Kurum'un açıklamasından satır başları:

Çok büyük bir travma var. Vatandaşlarımız yangından ciddi anlamda etkilendiler. Biz de devletin tüm kurumları ile birlikte seferberlik ruhu ile, Bakanlarımızla, vekillerimizle, belediyelerimizle, vatandaşlarımızın yarasını sarmak üzere, AFAD, OGM, Kızılay, Jandarma, EGM, tüm kurumlarımız seferberlik ruhu ile mahalle mahalle yangın alanlarını geziyoruz. Söndürme işlemleri devam ederken, diğer taraftan defterdarlık, bakanlık ekiplerince tüm hasar tespitleri, zarar ziyan tespitlerini yapıyoruz.

"EN GEÇ BİR AYDA BAŞLAYACAĞIZ"

Dün Manavgat'ta 4 farklı noktada yangın başlamış 27 mahallemizi yoğun şekilde etkilemişti. 27 mahalle boşaltıldı. Manavgat doğu kısmında 300 yapı tespit ettik. Tamamı değil, kısmi etkilenme söz konusu. Manavgat'ın batı kısmında da yaklaşık 2000 yapı var. Toplamda 2300 yapının etkilendiğini düşünüyoruz. Çalışmalar yürütülüyor. 252 bina incelendi. Bu binalar teknik ekiplerimizce inceleniyor. Yıkık ve acilen yıkılacak toplamda 126 bağımsız bölüm tespit ettik. Taşınma yardımlarını, eşya yardımlarını veriyor olacağız. Hızlı bir şekilde konut inşası gerçekleştirmiş olacağız. Evrenseki'de bir okulumuz ağır hasarlı olarak tespit edildi. Bir camimiz az hasarlı tespit edildi. Konutların inşasına en geç bir ayda başlayacağız.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: BÖLGELERDE TOPYEKÜN SEFERBERLİK VAR

Bakan Karaismailoğlu, "Bölgelerde topyekün seferberlik var. Ekiplerimiz mücadele içerisindeler. Sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Ulaştırma ve haberleşme açısından herhangi bir sıkıntımız yok. Mobil baz istasyonları bölgede aktif haldeler." diye konuştu.

"71 YANGINDAN 57'Sİ KONTROL ALTINA ALINDI"

Öte yandan yangınlarla ilgili açıklama Orman Genel Müdürlüğü, 71 yangından 57'sinin kontrol altına alındığını belirtti.

Müdürlüğün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kahramanlarımız 28-30 Temmuz arasında çıkan 71 orman yangınından 57'sini kontrol altına aldı. Devam eden 14 orman yangınına durmadan, duraksamadan müdahalemizi sürdürüyoruz.

MİLAS VE BODRUM'DAN SEVİNDİREN HABER

Muğla Milas ve Bodrum Güvercinlik yangını kontrol altına alındı. Her iki bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

EDİRNE'DE YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Edirne Keşan yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor. " açıklamasını yaptı.

ADANA YÜREĞİR'DEKİ YANGINA MÜDAHALE

Adana'nın Yüreğir ilçesinde dün akşam saatlerinde Belören Mahallesi'ndeki makilik ve ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine, bölgeye 15 arazöz, 5 su tankı, çok sayıda iş makinesi ve 100 personel sevk edildi.

Kontrol altına alınmaya çalışılan yangın bölgesinde, Yüreğir Belediyesi itfaiye ekipleri de görev yapıyor.

KOZAN'DA YANGIN 2 GÜNDÜR DEVAM EDİYOR

Kozan'ın Kızlarsekisi mevkisindeki ormanlık alanda 2 gün önce çıkan yangını söndürmek için bölgeye gönderilen ekipler, alevlere karadan müdahaleye devam ediyor.

KOZAN'DAKİ İKİNCİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Öte yandan dün gece saatlerinde ilçeye bağlı Turgutlu Mahallesi'nde çıkan yangın sabah saatlerine kontrol altına alındı.

FEKE'DE DE YANGIN

Adana'nın Feke ilçesi Karacauşağı Mahallesi'ndeki ormanlık alanda gece saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda arazöz ve söndürme ekibi sevk edildi. Ekiplerin yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

ALADAĞ'DAKİ YANGINA ÇOK SAYIDA EKİP MÜDAHALE EDİYOR

Aladağ'ın Boztahta Mahallesi'ndeki ormanlık alanda gece saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda arazöz, iş makinesi ve yer ekibi sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle şiddetini arttıran yangın nedeniyle bazı evler tedbir amaçlı boşaltıldı. Ekiplerin müdahale ettiği yangını kontrol altına alma çalışması sürüyor.

Adana Valisi Süleyman Elban, Kozan ilçesindeki yangın bölgesinde incelemesinin ardından Aladağ ilçesi Boztahta Mahallesi'ndeki söndürme çalışmalarını takip etti.

ADANA VALİSİ: HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIYORUZ

Boztahta Mahallesi'nde yangında mahsur kalan 10 kişinin kurtarılma çalışmalarını da takip eden Elban, burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"Adana'mızın birçok yerinde maalesef yangın var. Allah’a şükür herhangi bir can kaybı ya da yaralanma hadisesi söz konusu değil. Ekiplerimiz yangın bölgelerinde canhıraş bir çaba içerisindeler. Temennimiz en kısa sürede yangının kontrol altına alınması. Hemşerilerimizin güvenlik, barınma, iaşe gibi konularda hiçbir sıkıntısı olmayacak, vatandaşlarımızın zarar görmemesi ve yangının bir an evvel kontrol altına alınabilmesi için her türlü tedbiri alıyoruz."

"ŞU AN İÇİN GÖZALTI DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL"

Vali Elban, yeniden Aladağ'daki yangın bölgesine giderek, söndürme çalışmalarını inceledi.

Yangının saat 03.00 civarında başladığını hatırlatan Elban, gece bölgeye gittiğinde rüzgarın da hızıyla alevlerin yayıldığını gördüğünü söyledi. Tedbiren boşaltılan mahallelerle ilgili de bilgi veren Elban, şöyle devam etti:

"Yangın bölgesinde 3 tane mahalleyi boşalttık. Burada da evlerimizde hasar var, hayvanlarımızda zarar olan, telef olan hayvanlarımız var, ahırlarımızda yananlarımız var. Allah'a şükür tek tesellimiz burada da bir can kaybı ya da yaralanma söz konusu değil. Burada da müdahalemiz çok yoğun şekilde devam ediyor. Zaten hemen barajın dibindeyiz hem havadan yangın söndürme helikopteri, uçakları hem de karada arkadaşlarımız yoğun şekilde çalışıyorlar. Kamu kurum ve kuruluşlarımızın hepsinden arazözler, iş makineleri de getirdik. Dolayısıyla burada yangın henüz kontrol altına alınmış diyemeyeceğiz ancak endişe edeceğimiz boyutlarda da değil, çok şükür."

Elban, gazetecilerin yangınlarla ilgili gözaltı olup olmadığı yönündeki sorusuna, "Şu an için gözaltı durumu söz konusu değil. Çok yönlü konuyu araştırıyoruz. Değişik ihtimaller var, en yüksek ihtimal elektrik kontağından. Elektrik tellerinin kopma ihtimali daha kuvvetli gözüküyor ancak şu an için kesin bir bulgu ya da değerlendirme yok. Şu an tek odaklandığımız şey yangının söndürülmesi. O söndürüldükten sonra muhtemelen yapılan çalışmalarda rapora bağlanıp kesin sonuç ortaya çıkar." şeklinde yanıt verdi...

Kaynak : DHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı