Son baharın kartpostallık çınarı

Bursa 17 Kasım 2022 11:21
Videoyu Aç Son baharın kartpostallık çınarı
A
a

Bursa'daki asırlık çınar ağaçları, sonbaharda kartpostalları aratmayan fotoğraflar ortaya koyuyor.

Bursa'nın Karacabey ilçesinde yaşları 1100, 900 ve 600 olarak değişen çınar ağaçları sarıya boyanan doğal haliyle görüntülendi. Yaban hayatı fotoğrafçısı Alper Tüydeş’in paylaştığı ‘900. Sonbaharını yaşayan çınar ağacı’ fotoğrafı büyük beğeni topladı. Ihlamur ormanlarında 2019 yılında keşfedilen çınar ağacı, Bursa’nın en yaşlı çınarı unvanına sahip İnkaya Çınarı'nı da geride bırakmıştı. Ağacı ilk fotoğraflayarak ortaya çıkaran Tüydeş, "Biz İnkaya Çınarı'na kardeş bekliyorken büyükbabasını bulmuşuz. Yüzyıllardır burada. Kim bilir gölgesinde kimler soluklandı. Ne fırtınalara, ne afetlere göğüs gerdi. Yaşayan tarih" dedi.
Bayramdere Mahallesi sakinlerinden Muhammet Çolak ise, "Çocukluğumuz aslında bu ağaçların çevresinde geçti. Yaşlı olduğunu biliyorduk. Ama bu denli yaşlı olabileceğini tahmin etmemiştik" diye konuştu.
Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ağacın yaşını Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi ile yaptıkları çalışma ile tespit ettiklerini, 600 ile 1100 yıllık çınar ağaçlarını belgelediklerini ifade etmişti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat