ŞİŞECAM LİSESİ'NDEN İLGİNÇ PROJE

Yenişehir 6 Haziran 2022 14:10
Videoyu Aç ŞİŞECAM LİSESİ'NDEN İLGİNÇ PROJE
A
a

Yenişehir Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenci ve öğretmenler ilginç bir projeyi hayata geçirdiler.

GÜZEL KOKULU VE DOĞAL
Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde sabun atölyesi kuruldu. Öğrenci ve öğretmenler atölyede dekoratif amaçlı doğal katkılı sabun üretimi yapıyorlar. Sabunlar, farklı kokusu ve doğal görünümüyle ilgi odağı oluyor.
 
100'ÜN ÜZERİNDE ÇEŞİT
Atölyede sabun yapımında portakal kabuğundan cevize, kantarondan papatyaya kadar birçok meyve ve bitkiden yararlanılıyor. Şimdiye değin renkli ve güzel kokulu sabunlardan 100'ün üzerinde çeşit imal edildi.
 
SABUN YAPMA ETKİNLİĞİ
Yenişehir Özel Eğitim I. ve II. Kademe Uygulama Okulu öğrencileri ve öğretmenleri, Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, butik sabun yapımı etkinliğine katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz da etkinlikte sabun yapımı gerçekleştirdi.
 

 
Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, butik sabun yapımı etkinliğine katılan Yenişehir Özel Eğitim I. ve II. Kademe Uygulama Okulu öğrencileri ve öğretmenleriyle birlikte sabun yaptı.
Okul Müdürü Hüseyin İnci, gerçekleştirilen projeyle ilgili konuklara bilgi verdi. İnci şunları kaydetti: "Yenişehir Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Sabun Müzesi
2019 yılında sosyal etkinlik faaliyeti olarak başlayan sabun yapımı, 2022 de müzeye dönüştü.
Laboratuar Hizmetleri Alanının (Tarım, gıda ve hayvan sağlığı) meslek derslerinde  yağ analizlerinden sonra zeytin ve ayçiçeği yağlarından etkinlik amaçlı yapılan faaliyetler günümüzde müzeye dönüştürdük. Sabun, muhtemelen tarihte şölenlerde, ateş üstünde pişen etlerin, küllere damlayan yağlarının bir yan ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca doğada da sabuna benzer bir madde olan "sapanin" içeren bitkiler bulunmaktadır. Bunlar nohut, susam, yonca, fasulye pancar, atkestanesi çekirdeği ve avize ağacı kökünü örnek verebiliriz. Saponin ismi "sapo" kelimesinden türetilmiş olup Latincede sabun anlamına gelir. Bitkiler bünyelerinde bulunan saponinleri çevreden gelebilecek zararlılara karşı kullanırlar. Okulumuzda butik sabunları, atık yağ kullanmadan zeytin ve ayçiçeği yağları ile aromatik bitlilerin esansıyla yüzde yüz doğal olarak üretmekteyiz. Dikkat çekmesi için farklı sabun kalıplarımız var, onları kullanıyoruz. Bu faaliyetimizi ilçemizdeki diğer okul öğrencileriyle de paylaşıyoruz. Bu sebeple okulumuzu da tanıyorlar."
              Okulumuzdaki sabun müzemizde 150 adet farklı esanslarda doğal ve butik sabun var. Bu faaliyetimizin logosu hazırlanarak, markalaşma için Patent Enstitüsü'ne de müracaat etti.


 
Kaynak : ÖZEL HABER / ERHAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat