ŞİŞECAM LİSESİ'NDEN TOHUM MÜZESİ

Yenişehir 3 Ağustos 2022 11:56
Videoyu Aç ŞİŞECAM  LİSESİ'NDEN TOHUM MÜZESİ
A
a

Yenişehir Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bir tohum müzesi oluşturuldu.

"TOHUM ÇEŞİDİ BİNİ AŞTI"
Yenişehir Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrencilerin katkılarıyla bin çeşidin yer aldığı tohum müzesi kuruldu. Okul Müdürü Hüseyin İnci, Anadolu mirasına sahip çıkmayı, tarımı seven gençlerin yetişmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti.
 
ATA TOHUMU, MEYVE SEBZE VE ÇİÇEKLER
Ziraat Mühendisi ve Laboratuar Hizmetleri Öğretmeni Gülşen İnci'nin önderliğinde kurulan müzede ata tohumları, endüstri bitkileri, meyve, sebze, tahıl, çiçek ve tıbbi ve aromatik bitkilerin yanında yabani otların tohumları da bulunuyor.
 
MÜZE YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR
Tohumların cam kavanozlarda muhafaza edildiği söyleyen Okul Müdürü İnci, "Marka tescil başvurusu yapılıp kabul edilen ilçemiz eğitime büyük katkı sağlayan bir müzemizi ata tohumlarına ilgi duyan vatandaşlarımızla ilk ve ortaokul öğrencilerimiz ziyaret ediyor" dedi.

 
Yenişehir'de 6 yıl önce Yenişehir Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde küçük bir projenin ilk adımları olarak başlatılan girişimlerden bir tohum müzesi doğdu. Okul Müdürü Hüseyin İnci, ata tohum sayısını artırarak Anadolu mirasına sahip çıkmayı, tarımı seven gençlerin yetişmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti.
  2016 yılında çevredeki bitkilerin tohumlarını tanıma amaçlı başlayan küçük projenin zamanla 1000 tohumluk müzeye dönüştüğünü anlatan İnci şunları kaydetti: "Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde Ziraat Mühendisi ve Laboratuar Hizmetleri Öğretmeni Gülşen İnci'nin önderliğinde  okul laboratuar hizmetleri alanı öğrencileri ata tohumları ile birlikte endüstri bitkileri, meyveler, sebzeler, tahıllar, çiçekler, tıbbi ve aromatik bitkilerin yanında ilçemizdeki yabani otların tohumlarını da içeren, 2022 yılında marka tescil başvurusu yapılıp kabul edilen ilçemiz eğitime büyük katkı sağlayan bir müze oluşturdu. Müze ziyaretçileri ata tohumlarına ilgi duyan vatandaşlar  ile ilk ve ortaokul öğrencilerimiz. Müzemizin hedefi ata tohum sayısını artırarak Anadolu mirasına sahip çıkan, yeni tarımı seven gençlerin yetişmesine katkıda bulunmak."

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat