Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

Selimiye Barajı'nın proje ihalesi yapıldı

Yenişehir 14 Nisan 2021 12:01
Videoyu Aç Selimiye Barajı'nın proje ihalesi yapıldı
A
a

Yenişehir Selimiye Köyü'ne inşa edilmesi planlanan sulama barajının proje ihalesinin yapıldığı belirtildi. Barajın inşasının tamamlanmasının ardından Selimiye ile birlikte bölgedeki 13 köyün arazilerinde sulu tarım olanağı bulunabilecek.ÖZEL HABER - KAAN KOÇAK
"2 BİN 300 HEKTAR SULANACAK"

AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu, 2018 yılında Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu (ÇED) alınan Selimiye Sulama Barajı'nın proje ihalesinin gerçekleştirildiğini bildirildi. DSİ tarafından yürütülen çalışmaların titizlikle takip edildiğini anlatan Hatipoğlu, "Sulama barajı, Selimiye Köyü'müzün yanı sıra bölgedeki toplam 13 köyün 2 bin 300 hektarlık arazisine su sağlayacak. 52 metre gövde yüksekliğinde inşa edilecek sulama barajında 13 milyon 220 bin metreküp su tutulabilecek" dedi."SULU TARIMA GEÇİLEBİLECEK"
Selimiye Muhtarı Mehmet Aydın ise köyün Eğrek Mevkii'nde inşa edilecek olan sulama barajının bölgedeki tarımsal faaliyetlere büyük ölçüde katkı sağlayacağını söyledi. Muhtar Aydın, "Sulama yapmaya yetecek büyüklükte su kaynağı bulunmayan bölgede, yalnızca yağmur ve kar yağışlarının elverdiği ölçüde buğday, arpa ve ayçiçeği gibi ürünler yetiştirilebiliyor. Barajın devreye girmesiyle birlikte yalnızca köyümüz Selimiye değil, komşu köylerdeki çiftçiler de bu barajdan yararlanabilecek" diye konuştu.


 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı