Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

PANCAR ALIM FİYATI KAÇ KURUŞ OLACAK?

Yenişehir 9 Eylül 2021 15:30
Videoyu Aç PANCAR ALIM FİYATI KAÇ KURUŞ OLACAK?
A
a

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı, Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Sadi Aktaş, pancar alım fiyatlarının Bakanlık tarafından açıklanmasının beklendiğini vurguladı.

"FİYATLARI ŞEKER ORANI BELİRLİYOR"
Geçen mart ayında ekimi yapılan pancarların bu ay sonunda hasadına geçileceğini belirten Aktaş, henüz pancar alım fiyatlarının açıklanmadığını söyledi. Pancar ekicisi çiftçilerin yeni hasat sezonunda ürünün şeker miktarını belirleyen polar oranının yüksek çıkıp kazanç sağlamayı umduğunu anlatan Aktaş, "Tarlada hasat gününü bekleyen pancarların gelişimi oldukça iyi. Şeker oranının yüksek çıkarak çiftçimizin kazanç sağlamasını bekliyoruz. Pancarın kilo fiyatının 45 kuruştan aşağı gerilememesini umuyoruz" dedi.


 
"PANCAR EKİMLERİ GİDEREK AZALIYOR"
Yenişehir'deki 2 alım merkezine İnegöllü çiftçilerin de ürün teslim ettiğini hatırlatan Aktaş, bu bölgelerde ekim alanlarının her geçen yıl azaldığını vurguladı. Bu yıl iki ilçede yaklaşık 2 bin dönüm alana pancar ekiminin yapıldığını ifade eden Aktaş, "Eski yıllarda sadece Yenişehir'de şekerpancarı ekimi yapılan alanlar 25 bin dönüme kadar çıkıyordu. Çiftçi para kazanamadığı için başka ürünlere yöneldi ve bu yöneliş bugün de sürüyor" diye konuştu.


 
Yenişehir Ziraat Odası ve Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Sadi Aktaş, bu ay sonunda başlayacak hasat öncesi şekerpancarı ekicilerinin açıklanacak alım fiyatını beklediğini vurguladı. Aktaş, geçen yıl kilosu 33 kuruştan işlem gören pancarın bu yıl kilosunun en az 45 kuruş olarak belirlenmesi gerektiğini söyledi.     Pancarın alım fiyatını etkileyen en önemli özelliğin hasadı yapılan pancarların ölçümler sonucunda belirlenen polar oranı olduğunu hatırlatan Aktaş, "Polar oranı ürünün içindeki şeker oranının gösteriyor. Polar ne denli yüksek çıkarsa çiftçinin eline geçen para da artıyor. 1 aya kalmaz ürünün hasadına başlanır. Beklenti, şeker oranının yüksek çıkıp çiftçimizin eline bol kazanç geçmesi, çiftçimizin alın terinin karşılığını almasıdır" dedi.     Bazı yıllar şekerpancarının gelişimine doğrudan etki eden hava koşullarının uygun olmasıyla çiftçinin kazancının bir miktar arttığını, bazı yıllar ise azaldığını ifade eden Aktaş, yeni sezondan umutlu olduklarının altını çizdi.

     Pancar ekicisinin bu sezon kilo başına 45 kuruş gelir elde etmeyi umduğunu anlatan Aktaş, sözlerini şöyle tamamladı: "Pancar üreticisi uygulanacak düşük alım fiyatlarıyla para kazanamaz. Gelecek yıllarda ekilecek alanlarda daha büyük azalmalar görülebilir. Bu azalma hem çiftçiye, hem tüketiciye olumsuz yansır. Pancar ekicisi devlet desteğiyle ayakta tutulmalıdır. Batı ülkelerinde çiftçiye sağlanan desteklerin, Türk çiftçisinden esirgenmemesi gerekir.”
     Yenişehir’de yetiştirilen şekerpancarları, Susurluk Şeker Fabrikaları’na gönderiliyor.

 
Kaynak : ÖZEL HABER/ERTAN ADANA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı