Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

Özbekistan'dan Yenişehir'e bir müzik aşkının öyküsü

Yenişehir 24 Mart 2021 14:09
Videoyu Aç Özbekistan'dan Yenişehir'e bir müzik aşkının öyküsü
A
a

Gülya Öğretmen'in müzik aşkı ülkelerin sınırlarını aştı Özbekistan sınırları içindeki Karakalpakistan Özerk Bölgesi'nde yaşayan Kazak müzik öğretmeni Gulhumar Sadullaeva, tanışıp evlendiği Türk genci Sedat İletmiş'le Yenişehir'e yerleşti. Gülya İletmiş adını alan müzik tutkunu öğretmen, koronavirüs salgınının dinip hayatın normalleşmeye başlamasını beklerken ilçedeki çocuklar
ÖZEL HABER - BELKIZ EFE

"KORONAVİRÜS SALGINININ BİTMESİNİ BEKLİYORUM"
Karakalpakistan Özerk Bölgesi'ndeki Japak Şamuratov Güzel Sanatlar Lisesi'nde müzik öğretmenliği yaparken tanıştığı Türk genciyle evlenen Kazak Gulhumar Sadullaeva, Gülya İletmiş adını aldı. Eşi Sedat İletmiş ve iki kızıyla, müzikle iç içe geçmiş yaşamını Bursa'nın Yenişehir ilçesinde sürdüren Gülya Öğretmen, koronavirüs salgınının etkisini yitirip hayatın normale dönmesini bekliyor. Gülya Öğretmen, "İlçede piyano kursları düzenlemem için yoğun talep var. Bunun için koronavirüs salgınının dinip hayatın normal akışına girmesini bekliyorum. Müzik sevgisini özellikle gençlere aşılamak istiyorum" dedi.


 

"KLASİK MÜZİK DERSLERDEKİ BAŞARIYI ARTIRIYOR"
Yenişehir'de çok yetenekli çocukların olduğunu, maddi olanaksızlıktan ötürü bu çocukların kurslara gidemediğini anlatan Gülya Öğretmen, "Kulak duyma yeteneği olan bu çocukların yanı sıra sesi çok güzel çocuklar da var. Onlarla nota ve seslerin tonlaması çalışması yapabiliriz. Unutmamalı ki klasik müzik parçası dinleyen çocukların beyni daha farklı çalışıyor. Ders çalışırken Bethoven ya da Mozart'ın parçalarını kısık bir sesle dinleyebilirler. Derslerindeki başarı artacaktır. Benim kızlarım Esila ve Esmira klasik müzikle uyuyorlar" diye konuştu.       Özbekistan'daki Kazak nüfusun ağırlıkta olduğu Karakalpakistan Özerk Bölgesi'nde yaşayan Kazak müzik öğretmeni Gülya İletmiş, Türk genci Sedat İletmiş ile evlenip yerleştiği Yenişehir'de müzik sevgisini çocuklara aşılamak için koronavirüs salgınının sona ermesini bekliyor.
     2008 yılında tanıştığı eşiyle evlilik kararı aldıklarını belirten Gülya Öğretmen, "Eşimle Belarus'ta evlendik. Bir süre sonra Türkiye'ye gelip Yenişehir'e yerleştik. Burada müzikle ilgili çok güzel çalışmalar yapılabilir. Özellikle çocuklara müzik sevgisini vermeyi amaçlıyorum. İlçede çok yetenekli çocukların olduğunu tespit ettim. Ancak bazıları, ailelerinin maddi olanaksızlıkları yüzünden bu yönde eğitim alıp kendilerini geliştiremiyorlar. Bu çocukların kulak duyma yetenekleri oldukça yüksek. Sesleri de çok güzel. Onlarla birlikte nota ve seslerin tonlamasını çalışabiliriz" dedi.
     Klasik müzik parçaları dinleyen çocukların derslerinde de başarılı olduğunun görüldüğünü vurgulayan Gülya Öğretmen, "Aileler, çocuklarına ders çalışırken kısık sesle Bethoven ya da Mozart'ın eserlerini dinletebilirler. Kızlarım Esila ve Esmira, klasik müzik parçalarıyla uyuyorlar" diye konuştu.


 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı