Nevruz ateşi Yenişehir'i ısıttı

Yenişehir 26 Mart 2022 17:19
Videoyu Aç Nevruz ateşi Yenişehir'i ısıttı
A
a

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti kutlamaları tüm ilçeleri sarıyor. Nevruz coşkusu, Yenişehir'de Derviş Eroğlu Bulvarı'ndan kortej yürüyüşüyle başladı.

NEVRUZ COŞKUSU TÜM İLÇELERDE
Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa’yı, bu unvana layık ayrıcalıklı etkinliklerle buluşturmaya başladı. Etkinliklerin resmi açılışını 21 Mart Nevruz Bayramı kutlamalarıyla başlatan Büyükşehir Belediyesi, Nevruz coşkusunu tüm ilçelerde yaşatıyor. YENİŞEHİR'DE YOĞUN İLGİ
Kent merkezinin ardından bir ilçe etkinliği de Yenişehir'de düzenlendi. Kortej yürüyüşüne Kaymakam Rahmi Köse, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekilleri Fethi Yıldız ve Süleyman Çelik, Garnizon Komutanı Kadri Bahtiyar, Yenişehir Belediye Başkanvekili Mesut Bedel, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.HALK DANSLARI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
Kuzey Makedonya, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Sırbistan, Kazakistan ve Bulgaristan’dan gelen halk dansları toplulukları da yöresel kıyafetleriyle etkinliğe renk katarken, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fethi Yıldız ile Yenişehir Belediye Başkanvekili Mesut Bedel birer konuşma yaptılar. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa'da gerçekleştirdiği etkinliklerden birisi de Yenişehir'de yapıldı. 
Kuzey Makedonya, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Sırbistan, Kazakistan ve Bulgaristan’dan gelen halk dansları toplulukları da yöresel kıyafetleriyle etkinliğe renk katarken, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fethi Yıldız ile Yenişehir Belediye Başkanvekili Mesut Bedel birer konuşma yaptılar. 


Bayramlarla karşılıklı sevgi saygı ve hoşgörünün ulusça bir arada kardeşçe bir arada yaşama arzusunun dayanışma ve yardımlaşma duygularının coştuğu sevinç ve kıvanç dolu günler olduğunu belirten Bedel şunları kaydetti: "Sizleri Yenişehir'de ağırlamaktan mutluluk duyan Yenişehirliler adına hepinize hoş geldiniz diyorum. Biliyorsunuz ki 21 Mart'ta kutladığımız Nevruz, yeni gün yeni yılın ilk günü baharın başlangıcı baharın başlangıcıdır.  Binlerce yıllık tarihimizin bir geleneği olarak yeni bir hayat yeni bir başlangıç demek olan bu tarihi günü aynı zamanda Ergenekon'dan çıkış bayramı olarak da kutluyoruz. Ve yine biliyoruz ki, bayram birlikte sevinme, neşelenme ve eğlenme demektir.Bayramlarımızla karşılıklı sevgi saygı ve hoş görünün ulusça bir arada kardeşçe bir arada yaşama arzusunun dayanışma ve yardımlaşma duygularının coştuğu sevinç ve kıvanç dolu günlerimizdir. İşte böylesine anlamlı bir bayramda umut dolu günler, sağlık, huzur, bolluk ve bereket dileği bütün Türk dünyasının Nevruz'unu kutluyorum. Çifte bayram kutlaması yapıyoruz bugün. Bursa, 2022 Türk dünyasının Başkenti ilan edildi. Başkent Bursa kutlamaları da Nevruz kutlamalarıyla başladı. Böylece coşkumuz mutluluğumuz katlandı. Bize bu çiftçi mutluluğu yaşatan TÜRKSOY'a, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'mız Alinur Aktaş'a teşekkür ediyorum. Sözlerime son verirken Türk tarihine damga vuran, 700 yıllık çınarımız Osmanlı Devletinin ilk başşehri, devletin kurucusu Osman Gazi Han'ın bizzat inşa ettirdiği Yenişehir'de Türk dünyasının dört bir yanından konuklarla buluşmanın tarif edilemez mutluluğunu yaşadığımızı belirtmek istiyorum. Bu duygularla 'Var olsun Türk milleti' diyor, hepinizi saygı sevgiyle selamlıyorum. Ne mutlu Türk'üm diyene."Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fethi Yıldız da şunları söyledi:
"Türk dünyası 2022 Kültür Başkenti Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yoğun programı nedeniyle gelemedi. Nevruz demek, kendisini Türk hisseden herkesin bayramı demek. Türk'ün titreyip kendine geldiği gün demek. Türk'ün Türk'ten başka dostunun olmadığının anlaşıldığı gün demek. Bizi yalnız bırakmayan Türk Cumhuriyetlerine teşekkür ediyoruz. Organizasyonu gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi ekibine de teşekkür ediyorum."
Konuşmaların ardından konuk halk dansları ekiplerinin konser ve dans gösterileri kutlamalarındaki coşkuyu doruğa çıkardı. Ardından Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Merkezi'ndeki konser izlendi.Kaynak : ÖZEL HABER: EBRU ERGÜL
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat