Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

MEYVE YETİŞTİRİCİSİNE BİLİNÇLİ BUDAMA ÇAĞRISI

Yenişehir 12 Mart 2021 11:21
Videoyu Aç MEYVE YETİŞTİRİCİSİNE BİLİNÇLİ BUDAMA ÇAĞRISI
A
a

Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün ortaklaşa çalışmasıyla ilçe merkezindeki çiftçilere yönelik meyve ağacı budama kursu başladı. Kursta, meyve yetiştiricilerine bilinçli budamanın verim ve kaliteye etkileri tüm yönleriyle anlatılıyor.

ÖZEL HABER:KAAN KOÇAK

"VERİM VE KALİTE ARTIYOR"


     Uygun yöntemle budamanın meyve ağacından alınan verim ve kaliteyi de arttırdığına işaret eden Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, "Dallardaki seyreltme çalışmasıyla meyvelerin bolca ışık almasını sağlıyoruz. Böylece daha iri ve kaliteli meyveler elde ediliyor. Ayrıca, hastalıklı dalların meyve bahçesinden uzaklaştırılarak yakılmasıyla da meyve ağacı hastalıklarıyla mücadele edilmiş oluyor" diye konuştular. İlçede meyvecilikle uğraşan çiftçi sayısının 500'e ulaştığına,  22 bin dekar da meyve bahçesi bulunduğuna işaret eden yetkililer, budama dönemlerinde çevre il ve ilçelerden gruplar halinde budayıcılar geldiğini söylediler.

"İLAÇSIZ MÜCADELE ÖNERİYORUZ"

     Meyve hastalıklarıyla mücadelede kültürel, yani ilaçsız mücadelenin önemine değinen yetkililer, armut ve ayvalarda görülen ateş yanıklığı hastalığına dikkat çektiler. Hastalığın görüldüğü dalların doğru budama tekniğiyle kesilmesi gerektiğini vurgulayan yetkililer, "Ateş yanıklığı hastalığı, daha ilk evrelerinde uygun budama yöntemiyle engellenebilir. Hastalığın bulaştığı dallar uygun budama yöntemiyle kesilerek, hastalığın yayılmasının önüne geçilebilir" dediler. İlçe merkezindeki kursa 20 meyve yetiştiricisinin katılarak teorik ve pratik dersler aldığını ifade eden yetkililer, başka köylerden gelecek kurs taleplerini beklediklerini kaydettiler. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı