Meyra Madenciliğe Danıştay freni

Yenişehir 20 Aralık 2022 11:36
Videoyu Aç Meyra Madenciliğe Danıştay freni
A
a

İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, Meyra Madenciliğe ait Çinko - Kurşun - Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi'nin ÇED’e uygun olduğuna ilişkin yerel mahkemenin vermiş olduğu kararın Danıştay tarafından bozulduğunu açıkladı.

Özel yaptığı açıklamada, "Bizler her türlü haksızlığın ve hukuksuzluğun karşısında olacağız. Yenişehir'imizin bereketli topraklarının, temiz havasının, berrak sularının mahvedilmesine, tahrip edilmesine, köylünün ekmeğinin elinden alınmasına asla izin vermeyeceğiz" dedi.
 
Meyra Madenciliğe ait Çinko - Kurşun - Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi'nin ÇED’e uygun olduğuna ilişkin yerel mahkemenin vermiş olduğu kararın Danıştay tarafından bozulduğunu açıklayan İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, "Bizler her türlü haksızlığın ve hukuksuzluğun karşısında olacağız" dedi.
Özel yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti: "Kirazlıyayla sakinleri ve partimizin büyük mücadelelerle Meyra Madenciliğin yaptığı çevre ve doğa katliamı ile elde edilecek rantı durdurma girişimlerimiz ve gayretlerimiz haklı bulunarak, Danıştay kararı ile tescil edilmiştir.
Nihayetinde Yüksek İdare Mahkemesi olan Danıştay'ın 2022/8734 sayılı kararı ile kamuoyuna duyurulmuştur.  Söz konusu kararda, Kirazlıyayla köyünde yapımı neredeyse biten Meyra Madenciliğe ait Çinko - Kurşun - Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi'nin ÇED’e uygun olduğuna ilişkin yerel mahkemenin vermiş olduğu karar, Danıştay tarafından bozulmuştur. Bu sonuç sonrasında yerel mahkeme, konularında uzman ve profesyonel yeni bilirkişiler belirleyecek ve teknik inceleme tekrar yapılacaktır.
Bizler her türlü haksızlığın ve hukuksuzluğun karşısında olacağız. Yenişehir'imizin bereketli topraklarının, temiz havasının, berrak sularının mahvedilmesine, tahrip edilmesine, köylünün ekmeğinin elinden alınmasına asla izin vermeyeceğiz."
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat