MEVSİMLİK İŞÇİLER YENİŞEHİR OVASI'NDA

Yenişehir 8 Haziran 2022 10:14
Videoyu Aç  MEVSİMLİK İŞÇİLER YENİŞEHİR OVASI'NDA
A
a

Yenişehir'e gelen mevsimlik tarım işçileri çadırlara yerleşmeye başladılar.

"İLK ETAPTA 105 İŞÇİ"
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden sezon başı başlayan tarım göçü sürüyor. Yenişehir'e ilk ulaşan 100'ü aşkın işçi, Menteşe Köyü'nde kendileri için ayrılan arazide sezon sonuna kadar barınacakları çadırlarda yerleşiyorlar.

 
"5 KÖYE YERLEŞECEKLER"
Her yıl olduğu gibi bu yıl da ilçeye gelen mevsimlik tarım işçileri, memleketlerine dönecekleri ekim ayı sonuna kadar Menteşe, Çayırlı, Çeltikçi, Karasıl ve Köprühisar köyleri ile ilçe merkezinde kurulan çadırlarda kalacaklar.


 
"GERİ DÖNÜŞ SEZON SONU"
Menteşe Köyü Muhtarı Ahmet Erdem Bayram, toplam 105 işçinin Diyarbakır, Mardin ve Urfa bölgelerinden geldiklerini anlattı. Bayram, "İlerleyen günlerde daha da gelecekler. Domates, biber, fasulye, meyve işçiliğinde çalışıp sezon sonu evlerine geri dönecekler" dedi.
 

 
Yenişehir'de, havaların ısınmasıyla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden tarım göçü başladı. Bölgeye ilk ulaşan 100 kadar işçi, derme çatma çadırlara yerleşti. İşçiler yevmiyelerini çıkarmak için çalışırken, çadırların içinde ve çevresinde oyunlar oynayan çocukları, okumayı çok istediklerini söylediler. Çocuklar, "Okuyup büyük adam olacağız" dediler.
Yenişehir'de, havaların ısınmasıyla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden tarım göçü başladı. Bölgeye ilk ulaşan 100 kadar işçi, derme çatma çadırlara yerleşti. İşçiler yevmiyelerini çıkarmak için çalışırken, çadırların içinde ve çevresinde oyunlar oynayan çocukları, okumayı çok istediklerini söylediler.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Bursa´ya gelen mevsimlik işçiler, memleketlerine dönecekleri ekim ayı sonuna kadar Menteşe, Çayırlı, Çeltikçi, Karasıl ve Köprühisar köyleri ile ilçe merkezinde kurulan çadırlarda kalacak.
İşçilerin konakladığı Menteşe köyünün muhtarı Ahmet Erdem Bayram, "Bu sene şu an itibarıyla 105 işçimiz mevcut. Diyarbakır, Mardin, Urfa bölgesinden geldiler. İlerleyen vakitlerde daha da gelecekler. Mayıs ayının ilk günlerinde gelip, ekim ayı sonu itibarıyla buradan ayrılarak memleketlerine gidiyorlar. Domates, biber, fasulye, meyve işçiliğinde çalışıyorlar" dedi.
Bu yıl 3 bin mevsimlik tarım işçisinin gelmesi beklenen ilçede, yaşam şartları ise aileleri zorluyor. Günlük 150 ila 170 lira arasında değişen yevmiye karşılığında, 6 ay boyunca Yenişehir ilçesinde kalacak olan işçiler, bir yandan güneşin altında ter dökerken, diğer yandan da günlük yaşamlarını sürdürmek için mücadele veriyor. Aileleriyle birlikte kilometrelerce yol kat eden, çadırların içinde ve çevresinde oyunlar oynayan yaşları 5 ile 10 arasında değişen çocuklar, okumayı çok istediklerini söylediler. 

 
Kaynak : ÖZEL HABER / ERHAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat