Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

ZEKATIN DAĞITIMI VE İSTİSMARCILAR

20 Mayıs 2021 17:00
A
a
Sevgili kardeşlerim. Birçok konuda olduğu gibi zekatla ilgili de bazı yorum ve görüş ayrılıkları vardır. Aslında para ve menfaate dayalı olan maddi çıkar elde edilen her hadise birileri tarafından devamlı istismar edilmiştir. Ayette sayılan 8 sınıf (8 grup) insanın dışında kalan hiç kimseye zekat verilmesi uygun görülmemiştir. İslam hukukçularına göre bu 8 sınıf takriben her toplumdaki acil ihtiyaçları olan kimseleri ve ihtiyaç sahiplerine örneklemektedir. Zekatın amacı toplumdaki sosyal dengenin acil olarak korunmasıdır.
Kıymetli okuyucularım. Zekatın dağıtılması en ücra yerdeki gariban yoksul ve borçlulara ulaştırılması fakirlerin, miskinlerin yüzlerinin gülmesi için hiç şüphesiz sosyal bir organizasyona ihtiyaç vardır. Oluşturulacak bir sandık yahut fon konunun çözümü için gereklidir. Düzenli ve dengeli bir şekilde böyle bir yol izlenirse çok dertlere derman olacağına inanıyorum. Ancak problemler vardır.
Değerli kardeşlerim. Dünyada en çok istismar edilen şeylerden birisi şüphesiz paradır. Onun içindir ki Şanlı Peygamberimiz (s.a.v.), "Bir vadi dolusu altınınız olsa ikinci bir vadinin de altınla dolmasını istersiniz" buyurarak bizlere uyarmıştır. Dünü ile bugünü ile yaşadığımız ve şahit olduğumuz kirli hadiseler bunun açık örneğidir. Vurgunlar, soygunlar, yolsuzluklar, hırsızlıklar dolandırıcılıklar ve organize ihale sahtekarların tamamının ucunda para vardır. Devletin, milletin malını endirekt yollardan götürenler, dinle, imanla aldatanlar dahil hepsinin hedefi paradır. Maalesef bu mevzulara parmakta basılmamıştır. Cami diyerek, okul diyerek, Kur'an kursu diyerek, yurt diyerek nice paralar toplanmıştır. Üzülerek ifade edelim ki bu paraların bir kısmını ile şahıslara lojmanlar alınmıştır.
Sevgili kardeşlerim. Zekat, fitre ve fidye (Zaruriyat dolayısıyla orucunu tutamayanların ödediği oruç kefareti, oruç bedeli) onu almaya ehil olanlara hak sahiplerine verilmelidir. Zekatta mali ibadet şuuru olmalıdır. İçki, kumar, uyuşturucu, zina hırsızlık gibi kötü alışkanlıkları olanlara nakit para olarak verilen zekat ve fitreler tehlikeli olur. Böylelerine gıda yardımı yapmak daha makbul olur. Ana, baba, eş ve çocuklara zekat verilmez. Ayrıca dedelere, torunlara da zekat verilmez. Karı, koca da birbirine zekat veremezler. Bunların dışında kardeş amca, hala, teyze, dayı ve onların çocuklarına ve akrabaya zekat verilir. Müslüman olmayan dinden dönen mürtetlere zekat verilmez. Ehli kitap olan ve bizim ülkemizde yaşayan fakir zimmilere farz olmayan nafile sadakalarla yardım yapılmasında sakınca yoktur.
Sevgili okuyucularım. Zekâtın vergi ile ilişkilendirilmesi kesinlikle doğru değildir. Vergi kamu giderlerini karşılamak üzere devletin aldığı paradır. Devletin kendisinden beklenen hizmetleri yapması için bu şarttır. Vergi alma yetkisi sadece devlete aittir. Zekata benzeyen ve benzemeyen tarafları vardır. Elbette bir makaleye bunları da sığdırmak imkansızdır. Merak edenler olursa özel olarak bilgi verebilirim. İstismarcılara karşı dikkatli ve uyanık olalım.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı