23 Nisan 2020 17:18
-A +A
Zekeriya Kılıç

Zekeriya Kılıç

Ramazan’a doğru yolculuk

İslam Âlemi ve Müslümanlar için 2020 Ramazan ayı tam bir üzüntü ve muhasebe ayı olmuştur. Başta Kabe olmak üzere Mescidi Nebi, Mescidi Aksa, Mescidi Kuba, Mescidi Kıbleteyn’le birlikte dünyadaki bütün mescitler, camiler, ibadethaneler kapatılmıştır. Cuma namazları, vakit namazları, bayram namazları, teravih namazları ve cemaat halinde eda edilen ibadetlerimiz fert ve toplum sağlığı itibari ile ilgililerce durdurulmuştur. Bununla birlikte kiliseler, havralar, sinagoglar dahil dünyadaki bütün mabedler toplu olarak yapılan ayinlere kapatılmıştır. Veba gibi sıtma gibi nice bulaşıcı hastalıklar türemiş, ancak ‘koronavirüsü’ gibi korku ve endişelere sebep olmamıştır. Gelinen noktada insanlık tümüyle düşünmelidir. İlim adamları, siyasetçiler, devlet adamları, krallar, emirler, şıhlar, şeyhler ve devlet başkanlarıyla birlikte herkes bir muhasebe yapmalıdır. Nerede hata yapıldığı nerede yanlışlar çoğaldı da bu sonuca insanlık itilmiş oldu. Acaba olaylardan ibret alma imkânımız olacak mı? Acaba küresel katiller, emperyalist cinayet şebekeleri, kapitalist vampirler ders alacaklar mı? Havamız, toprağımız, suyumuz, çevremiz yine vahşi vahşi bir şekilde kirletilecek mi? Ormanlarımız yakılıp yıkılacak mı? Canlı türleri yok edilecek mi? Denizlerimiz, nehirlerimiz, ırmaklarımız, derelerimiz çıkar ve menfaat uğruna zehir saçan kanallar haline getirilecek mi? Daha doğrusu ibret ve ders alacak mıyız? Tarım arazilerimiz bilerek beton yığınları ile işgal edilip doldurulacak mı? Öbür yanda Allah’ı unutup paranın kulu olacak mıyız? Hatta Allah’ı, Kuran’ı, Peygamberimizi, Kâbe’yi ve kutsallarımızı kullanarak para için aldatma yollarına başvuracak mıyız? Dünya liderleri olarak tanınanlar açlıktan ölenleri unutup silah yatırımlarını arttıracaklar mı? 
Nükleer silahlarla övünenler, dünyayı tehdit edenler acaba bir bomba atalım da şu virüsü başımızdan def edebilelim diyebiliyorlar mı? Petrolü seviyorum diyerek terör odaklarının yatakçılığını yapanların şuanda ki haleti ruhiyesi nasıldır hesap edebiliyor muyuz? Yüce Rabbimiz, ‘davasını hak etmediği derdi asla halk etmez...’ Film çalışmaları yerine ilim çalışmaları yapılırsa inanın ölüm hariç her derdin devası ve çaresi vardır. 
İşte böyle bir ortamda Ramazan’a yolculuk yapıyoruz. İnşallah konularla ilgili yazılarıma devam edeceğim. Dualarımızı bekliyorum.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti