29 Haziran 2020 16:45
-A +A
Zekeriya Kılıç

Zekeriya Kılıç

PÜF NOKTASI VE AHLAK TERÖRÜ

Çok insan tipleri vardır ki; çıkar bir yol bulmak için iş üretmek isterler. Üretecekleri işlerden ise menfaat beklerler. 
 
İnsanların, daha doğrusu insanlığın yani beşeriyetin insanlaşması, aslında bir ahlak meselesidir. Onun için bazı olayların sonucu olarak “İş işten geçti” diyenlere rastlarız. Aslında o iş işten hiç bir zaman geçmez. Ortada bir ahlak terörü bir ahlak erozyonu mevcuttur. İşin püf noktası da buradadır. İşten anlamayan nice kişiler vardır ki çıkarları uğruna birisinin eteğine yapışmayı marifet sayarlar. İşten anlayan insanlar işi bildikleri için, kendi istedikleri gibi yaparlar. Onlar çizmeyi aşmazlar. Ama parasına makamına ve çevresine güvenen çoğu kimseler çizmeyi aşarlar ve püf noktasını ahlak terörü ile örtbas ederler. 
 
Rabbimiz Şanlı Peygamberimizi ve öndeki Peygamberleri hep ahlak ve model olarak göndermiştir. Onların silsilelerinde evlatları, eşleri, kardeşleri, ana, babaları, yakınları nesep itibari ile bağları bulunanlar asla yanlış karşısında himaye görmemişlerdir. Hatta suç işlediklerinde cezalandırılmışlardır. İşin püf noktası da buradadır. “Ben ahlakın tamamlayıcısı olarak gönderildim” buyuran Allah Resülü’de onun için insanlık adına çok örnekler vardır. Kim ki bir dünyevi çıkar uğruna ahlaki değerleri zedeler ve tahrip ederse mutlaka o toplum ziyandadır. İşten anlamayanların, kaprislerinin kölesi olanların “Gel şu işe bir el at” demelerinin altında mutlaka menfaatleri vardır. İnsanlar olarak özümüzü anlamak için mutlaka ahlak kavramlarına ihtiyacımız vardır. Çirkin ve de insanlıkla hiç bağdaşmayan bir takım (naylon) dandik görüşlerin ahlak diye lanse edilmesi insanlık için bir ihanettir. Mesela meşhur keferelerden Freud denilen bozguncunun ‘Haz Ahlak’ı bunun örneğidir. O der ki; “İnsana haz veren, zevk veren her şey ahlaktır.” Homoseksüel, edepsiz, namussuz ve de ehl-i dünya olan niceleri vardır ki o kefereyi örnek ve model almışlardır. Birilerine hırsızlık, rüşvet, zina, yolsuzluk, edepsizlik, madde bağımlılığı ve vurgunlar zevk veriyorsa hiç unutmadan ve hiç çekinmeden bunun bir ahlak terörü olduğunu söylemeliyiz. “Efendim adam bizim görüşten, bizim partiden, bizim cemaatten...” gibi uydurukça şeylerle mesele geçiştirilemez. Bunların tamamı bal gibi ahlak terörüdür. Teröristlere zemin hazırlayanlar da aslında bu ahlak teröristleridir. Püf noktası da buradadır.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti