PROBLEMLER VE ÇARELERİ NELERDİR?

17 Haziran 2022 15:57
A
a
Kıymetli okuyucularım.
İslam dininde en geniş ve en mesuliyetli kurum devlettir. Toplumsal bir kurum olan devlette nizam ve uyum fikri önemlidir. Bunun için devleti yönetenlerin mesuliyetleri ağırdır. O yüzden Hz. Ömer (r.a.), devlet işlerinde kullandığı mumu şahsi işlerinde kullanmamıştır. Kaynaklara göre devletten aldığı aylık ücret çalışanların aldıkları ücretlerin en azı kadardır. Problemlerin çözümü noktasında Şanlı Peygamberimizin vermiş olduğu şu mesaj çok manidardır. Kureyş kabilesinden hatrı sayılır bir kadın hırsızlık yapmıştır. Kadın asil bir aileye mensup olduğu için onun cezalandırılmaması ve bağışlanması arzusuyla Ashap'tan Üsame (r.a) Sevgili Peygamberimize (s.a.v.) gönderilmiştir. Girişilen bu çirkin hareketten çok rahatsız olan ve üzülen Allah Resulü şöyle buyurmuştur: "Nasıl oluyor orada bazı kimseler Allah'ın adaleti karşısında aracı olmaya tavassud etmeye kalkışıyorlar. Sizden öncekilerin mahvolması ve yıkılıp perişan olmasının sebebi şudur. İçlerinden ileri gelen hatırı sayılan, asil bilinen birisi hırsızlık yapınca (suç işleyince) onu cezalandırmıyorlar serbest bırakıyorlar. Zayıf ve fakir çevresi olmayan, hatırı sayılmayan gariban birisi hırsızlık yapınca (suç işleyince) onu cezalandırıyorlar. Allah'a yemin ederim ki, Muhammed'in kızı Fatıma hırsızlık yapsa (suç işlese) onu da cezalandırır elini keserdim" buyurmuştur. Bakınız Buhari Hudut Bahsi 11-12. Ayrıca Hicret Takvimi 1 Haziran.

Kıymetli okuyucularım.
Problemlerin çözülmesinde adalet, dürüstlük, gelir dağılımındaki eşitlik sevgi, saygı, ahlak ve sosyal siyaset ilke ve kurallara saygı ile mümkün olur. Allah'ın hükümlerini sıkça dile getirip sloganlaştırmak sonra da yolsuzluklara, hırsızlıklara mani olmamak, yanlışlıklara göz yummak ve görmezden gelmek asla çare olamaz ve olmamıştır. Particilik zihniyeti ve taassubu devlet adamlarına sirayet etmemelidir. Geçmiş yıllarda üzücü olaylar yaşadık. Trafik suçu işleyen bir başkanın oğlu emniyete götürüldüğü zaman özel iltifatlara Mazhar olup kendisine kebap söylenmiş, hususi koltuk tahsis edilmiştir. Hepsi de bu dünyadan göçtüler. Allah amelince rahmet eylesin. Şimdi sormak istiyorum nerede Şanlı Peygamberimizin mesajları, nerede Hz Ömer'in uygulamaları, nerede Yavuz Sultan Selim'in lüks elbise giyen oğlunu ikaz etmesi, nerede günümüzün içler acısı hadiseleri.

Kıymetli okuyucularım.
İyilikleri emredip kötülüklere karşı çıkmak, sloganlarla demeçlerle olmaz. Asıl olan uygulama ve tatbikattır. O yüzden Rabbimiz, "Ey inananlar yapmadıklarımızı niçin başkalarına söylüyorsunuz" buyurmaktadır. Bulut tıpkı alkol alan içki içen hırsızlık yapan bir din görevlisinin (ilgilileri tenzih ederim) hutbeye çıkıp, "Ey cemaat içki içmeyin, hırsızlık yapmayın" demesine benzer. Gönül isterdi ki "emrolunduğu gibi dosdoğru olunuz" ilahi mesajına bağlı kalalım. Gönül isterdi ki açlar varken tok uyumayalım. O zaman var olan problemlerin çözüm çareleri kendiliğinden olacaktır.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat