Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

PARDON SIFIR ATIK MI DEMİŞTİNİZ HAYRET DOĞRUSU

29 Haziran 2021 16:35
A
a
Kıymetli okuyucularım. Basit bir benzetme ile konuya girmek istiyorum. Siyaset sahnesinde sıkça rastladığımız kavramlar vardır. Manevi kalkınma derler ancak, manevi kalkınmanın ne anlama geldiğini kendileri de bilmezler. Maddi kalkınma derler bol bol yolsuzluklara zemin hazırlarlar. Tıpkı bunun gibi sıfır atık derler, naylon poşetleri yasakladık nutukları çekerler ne yazık ki piyasada naylon borsası oluşur. Uygulama slogandan ve demeçlerden ileri geçmez. Kendi varlığı atık olan naylon poşetlere mavi ve yeşil renklerle sıfır atık yazılır. Kapitalist, emperyalist, materyalist kafalara göre bir madde yığını olan insan nasıl tahrip ediliyorsa, denizlerimiz akarsularımız, ormanlarımız ve havamız da öylece tahrip ediliyor ve kirletiliyor. İnsanın dört yol ağzına çıkıp bağırası geliyor. Ey çok bilmiş beyler ey madde perestler ey tabiatın ve doğal güzelliklerin katilleri, gösteriş budalaları ey süs kabakları et çağdaş ilerici ve medeni geçinen kir yumakları sizin beğenmediğiniz çağdışı gördüğünüz insanlar veya onların hiçbirisi suya pislemez, onların hiçbirisi ormanları yakmaz onların güzellikleri doğaldır, estetik ve silikon güzeli değillerdir.
Sevgili okuyucularım. Peygamberimiz (s.a.v.) "Lanet ve nefrete sebep olacak iki şeyden sakının" dediğinde, "Bunlar nelerdir Ey Allah'ın Resulü" diye sahabe soruyor. Allah'ın Resulü, "Halkın (insanların) geçirecekleri yol üzerine veya gölgelenip istifade edecekleri yerlere, (Su kenarlarına, mesken ve civarına) pislemeyin, abdest bozmayın" buyurdu. Ayrı bir mesajında, "Durgun sulara (Havuz, kuyu, suni göl) pislemeyin, ihtiyaç gidermenin" buyurmuştur. Bak. Riyazüs Salihin cilt 3. sayfa 282.
İnsanoğlu tabiattan, doğadan dolayısı ile topraktan ayrılamaz. Ölümüz bile toprakla kucaklaşmaktadır. İçinde yaşadığımız vatan toprağını, coğrafya parçasını bu derece kirletmek yaşanmaz hale getirmek nasıl ve ne ile izah edilecektir? Şu para uğruna kirletilmeyen neyimiz kaldı? Birileri para kazanacak diye bunca doğa tahribatı yapılır mı? Tabiatta var olan enerjiden faydalanmak yerine onu vahşice katletmek kimlerin işine yarıyor? Tatlı su kaynaklarımız bir bir yok ediliyor. Atalarımızın tabiri ile halka hizmet Hakk'a hizmettir. İnsanın ister istemez sorası geliyor, açılan kanallar yapılan gökdelenler, ormanları yok ederek yapılan yollar, havayı kirleten fabrikalar, dağları delerek ve indirerek açılan tüneller, karalara, denizlere vurulan gemiler sahiden halka hizmet midir? Kazanıyoruz derken kaybettiklerimizin hesabı yapılıyor mu? Kimse kusura bakmasın, istifade ediyoruz, yararlanıyoruz derken istifra edip yaralandığımızın farkında mıyız?
Kıymetli okuyucularım, Yeryüzündeki madenlerden, tabiattaki enerjiden, bitkilerden, hayvanlardan daha çok yararlanalım daha çok fayda sağlayalım derken vahşi bir şekilde onları yok ettiğimizin farkında mıyız? Bizden öncekiler bu vahşi tahribatlara mail etselerdi, biz bugün perişan olurduk  Gelecek nesillerin devamı için tabiatın Doğanın tahribatına son verilmelidir. Artık mesuliyetlerimiz ön plana çıkarılmalıdır. Paranın, makam ve mevki tiryakileri bunu anlamalıdır. Önce beyinlerdeki sıfır atıklar devreye girmelidir.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı