24 Ağustos 2020 16:44
-A +A
Zekeriya Kılıç

Zekeriya Kılıç

Pardon İslam âlemi mi, Müslüman mı dediniz

Kuran’da ümmeti Muhammed ve Müslümanlar uyarılmaktadır. Geçmiş kavimlerin, geçmiş milletlerin neden ve niçin helak olup, dağılıp gittiğinin ve de yıkılışlarının sebepleri, ibret ve ders alalım diye anlatılmıştır. Tefsirlerde güvercin kaleleri, gelip geçenleri eğlendirmek için yüksek binalar, tepelere dikilen abideler, muazzam köşkler, müstahkem kaleler, mahzenler şeklinde ifade edilmişlerdir. Günümüz Müslümanlarına, İslam âlemine ve birçok Müslüman liderlere baktığımızda şu soruyu sormak zorundayız. Ovalarda saraylar, dağlarda köşkler, sahillerde villalar, yeşil orman ve su kenarlarında malikâneler, gökdelenler, plazalar, AVM’ler ve benzerleri ot gibi bitmektedir. Bunları hiç bırakmayacağız zannederiz. O malların, o mülklerin adeta esiri oluruz. Bazıları için onlar put haline gelir. Ellerimizle onları süsler, yontar, boyar, sözde güzelleştirir, albenisini çoğaltırız. Sonra da çıkarız piyasaya ‘Kuran-ı Kerim’den, Resulü Ekrem’den’ bahsederiz. Devamlı anlatır, konuşur, dindarlığı Müslümanlığı kimseye bırakmayız. Gelin birlikte bu bağlamda Kuran’a, Allahımızın mesajlarına göz atalım.

Şuara Suresi ayet 128; “Sizler yüksek yere bir alamet (bir işaret) dikerek eğleniyorsunuz”
Ayet 129; “Temelli kalacağınızı umarak, sağlam yapılarını ediniyorsunuz.”

Ayet 146-147-148; “Siz burada bahçelerin, pınarların, içinde ekinlerin, salkımları sarkmış hurmalıkların arasında güven içinde bırakılacağınızı sanırsınız.”

Ayet 221-222-223; “Şeytanların ise kime ineceğini size haber vereyim mi, onlar günaha, iftiraya düşkün olan herkesin üstüne inerler. Bunlar şeytana kulak verirler ve onların çoğu yalancıdırlar” buyrulmaktadır.

Yukarıda kısaca mealini verdiğimiz ayetlerin geçmiş kavimlerin, niçin helak oldukları anlatılmaktadır. Allah aşkına söyler misiniz? Ne demek alevi Müslüman, ne demek Sünni Müslüman… Kuran’ı nasıl anlıyor ve nasıl pazarlıyoruz. Tek Kuranımız var. Bir tane İslam dinimiz var. Utanmadan, sıkılmadan konuşanlara soruyorum. Hangi Müslüman, haşa, hangi İslam. Böyle bir ayet, böyle bir delil var mı ki, hain planlarla oluk oluk kan akmış, hala kan akıyor. Öbür tarafta Karun ruhluların, maddeyi putlaştıranların cebine oluk oluk para akıyor. Amma bir yol bulup da sorarsanız, mübareklerin hepsi de çok Müslüman. Kimse kusura bakmasın ve darılmasın. Kuran ayetlerinin, kainat kitabının ve kainat ayetlerinin tarif buyurduğu bir olan, her şeyin yaratıcısı olan, her türlü noksan sıfatlardan münezzeh (arınmış) olan Allah, birilerinin ya da bazılarının kafasında tasarlayıp yonttuğu, tapındığı Allah değildir. Kuran diyor ya “Size Allahtan başkasını bildireyim mi, tarif edeyim mi?” Vay efendim, falanca şıh, falanca Ayetullah, falanca seyit, falanca Sünni alim, falanca kanaat önderi. Siz önce beyninizdeki putları öldürün. Onları yırtıp atın. Müslümanlık çok kolaydır. Yeter ki Kuran’da, şanlı Peygamberimizde birleşelim. Var mısınız beyler?..
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti