12 Haziran 2020 17:08
-A +A
Zekeriya Kılıç

Zekeriya Kılıç

PARANIN UŞAKLARI VE DÜNYAMIZ

Geldiğimiz noktada insanlığın acınacak hali var. Yazıklar olsun demekten başka çaremiz yok. Manzara yürekler acısı. Tok gezen ve yunus balığı gibi şişenlerle, aç gezen ve çiroz balığı gibi pişenleri ayırt etmek mümkün değil. Amerika gibi emperyalist ve kapitalist ülkelere bakıyoruz, milyonlar aç ve sefil, evsiz ve barksız. Sağlık sistemi bile çökmüş. Böyle bir ortamda milyon dolarlar harcanarak hala uzaya adam göndermeye çalışıyorlar. Hala süper güç olmaktan bahsediyorlar. Ne yazık ki insan olamıyorlar. Ne yazı ki sosyal devlet olamıyorlar. Onun için ırkçılık devam ediyor. Onun için yağmalamalar durmuyor. Neticede ‘Baykuş bakışlı Trump’ kiliseye gidip, İncil’le boy resmi çektirmeye mecbur oluyor. Elbette vahşice katlettikleri ‘Kızılderililerin, Sui ve Lui Kabilelerinin’ ahi onları er yada geç yakalayacaktır. Para diye, petrol diye yüz binlerce masumun kanına giren cellatlar ve insan kasaplarını uşaklık yaptıkları para kurtaramayacaktır. 
Türkiye’ye bakıyoruz, bir sürü utanılacak olaylar. Para uğruna sahillere beyaz kum diye dökülen mermere tozu ve kireç taşları. Güneşlenmek için bir adet şezlongun günlük kirasının bin lira oluşu. Bir porsiyon salatanın 150 lira oluşu. Bütün bunlar paranın uşaklarının sırıtan yüzleri. Daha önce dergilere boy boy reklam verilmişti. Otobüslerin ve uçakların koltuklarına bırakılmıştı, muhafazakâr aileler için hanımların isteği üzerine Mısır’dan gemilerle beyaz kum getirildiği açıklanıyordu. Dünyamız şu para uğruna kirletildi. Kirletilmeye de devam ediliyor. Bela ve musibetlerden de ders almıyoruz. Şairin dediği gibi “Para para etmez biter azıklar, her kime başvursan seni kazıklar, İşlemez kanunlar bozuk tüzükler, peynirler de bile iman kalmamış” diyor.
Not: bir kardeşimiz telefonla soruyor. “Hocam deri altına dövme abdesti bozar mı?” diye. Abdesti bir tarafa bırakın yapılan işlem açıktan haramdır. Şanlı peygamberimiz bu tipleri lanetlemiştir. 
Diriliş gününe kadar bunların üzerine Allah lanet edecektir. Sadece bunlar değil, ihtiyacı olmadan yaş ağacı kesenlerin, insanların altında gölgelenecekleri ağaç diplerini kirletenlerin ve insanların içine girip serinleyecekleri suları kirletenleri Allah lanetlemiştir.
Mümin ve Müslüman kişinin ilahı uyarı ve ikazı mutlaka dikkate alacağına inanıyorum. Taklitler, modalar bizi devamlı bocalatmıştır. Artık bocalamayalım.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti