ORUCUN YASAKLARI NELERDİR?

5 Nisan 2022 16:37
A
a
Kıymetli okuyucularım
Dışarıdan söylemek gerekirse yemek, içmek, cinsel ilişkide bulunmak yani orucun bozulmasına sebep olan şeylerdir. Bu üç hususa dikkat edildiği takdirde oruç tutulmuş olur. Bununla birlikte bazı davranışlar bu üç şeyin kapsamına girmediği halde orucun genel ve manevi havasına yakışmayan davranışlardan kaçınmak gerekir. Bunlar günlük hayatımızda karşılaşacağımız durumlardır. Mesela bir şeyi dilimiz ile tutmak veya yutmadan çiğnemek mekruhtur. Ancak çiğnenen ve ağza alınan şeyin yutulma tehlikesi vardır. Tıpkı bunun gibi bir insanın (nikâhlı) eşiyle öpüşmesi ve ona sarılıp kucaklaşması da mekruh sayılmıştır. Fıkıh âlimleri (İslâm hukukçuları) bu tür davranışların orucu bozacak bir eyleme dönüşmesini dikkate alarak bunlardan oruç iken uzak durulmasını tavsiye etmişlerdir. Aslında bir insanın eşiyle şakalaşıp öpüşmesi orucu bozmaz. Hz. Aişe annemiz, Peygamberimizin (ona selâm olsun) oruçluyken hanımlarıyla şakalaşıp, öpüştüğünü anlatmıştır. Bakınız İslam İlmihali, Cilt 1. Sayfa 406. Diy. İş. Baş. Konu İbn-i Mace Siyam (Oruç) Bahsi 19'da ve Muvatta Siyam (Oruç) Bahsi 13'te mevcuttur.

Kıymetli okuyucularım
Ağız ve diş sağlığı bakımından konu ele alındığında aşırı duyarlılıkları ve titizlikleri itibariyle misvak kullanmayı dahi mekruh sayanlar vardır. Fıkıh âlimlerinin çoğu bunu mekruh kabul etmişlerdir. Günümüzde kullanılan diş fırçası ve macunu oruca zarar vermez. Üstelik aksatılmaması gerekmektedir.  Ağız ve diş temizliği mutlaka sahurdan sonra yapılmalıdır. Oruçlu kimse normal temizlik için yahut cünüplükten kurtulmak için yıkanması mekruh değildir. Ancak serinlemek maksadıyla yıkanması oruç esprisine aykırı görülmüştür. Oruçlunun güzel koku sürünmesi yahut güzel kokan bir şeyi koklaması oruca zarar vermez. Oruçlu kimsenin eline, diline ve davranışlarına dikkat etmesi önemlidir. Göz, kulak, el, ayak ve sözlerimizle de haramdan kaçınmak önemlidir.

Kıymetli okuyucularım
Herhangi bir sebeple oruç tutamayan kardeşlerimizin herkesin sözü gözü önünde açıktan yemesi, içmesi hoş bir davranış değildir. "Efendim Allah'ın bildiğini kuldan mı saklayayım" mantığı ucuz bir demogojidir. Allah bizim kadın ve erkek olduğumuzu bilmektedir. Yaratan odur. Öyleyse Allah biliyor diye edep yerlerimizi açarak gezebilir miyiz? Diye sormak lazım. Bu hoş olmayan davranışa "Müslüman pazarında salyangoz satmak" derler. Oruçlu kardeşlerimizin bu tip manzaraları gördüğünde sabırlı olmaları gerekir. Çünkü Allah'ın sevgili kulları oruçluyken soğuk suların başlarına, aş evlerinin önlerine gidip nefisleri ile mücadele ettiklerini söylemektedirler. Aman tartışmayalım.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat