Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

NASIL BİR ANAYASA NASIL BİR İDAREYE MUHTACIZ 3

1 Haziran 2021 16:30
A
a
Sevgili okuyucularım. Çağımızda, bütün dünyada bir anayasa buhranı vardır. Anayasanın gölgesinde bile iktidara gelebilen kadroların bir müddet sonra kanunları, anayasayı inkar ve ihmal ederek şahsi çıkarlarına alet ettikleri bilinmektedir. Kuran'da net ve açık olarak karşımıza çıkan mesaj şudur: "Allah'ın mülkünde ve Allah'ın kulları üzerinde hiçbir şahıs ve zümrenin tahakküm kurmasına izin verilmez" Kehf Suresi'nin 44. ayeti bu hassas noktayı şöyle açıklamaktadır, "İşte bu makamda nusret ve hakimiyet hak olan Allah'ındır." İslam'da Allah adına hükmetmeye çalışan Ruhban sınıfı yoktur. Akla gelebilecek olan her türlü imtiyaz ve üstünlük iddialarını da İslam kabul etmez. İslam'a göre idareciler ne şekilde ve ne surette iktidara gelirlerse gelsinler Allah'ın kitabına emirlerine ve peygamberin sünnetine itaat etmek zorundadırlar. İslam'da idare edenler de idare edilenler de bu yüce prensiplere göre hareket edeceklerdir. Kim olursa olsun hiçbir zümre, hiçbir kişi, hiçbir parti veya oluşum tahakküm, baskı etmesine müsaade edilmez. Tarihte bunun örnekleri çoktur adaleti ile bilinen Hz. Ömer, çağ açıp çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet Han bunların açık örneğidir. 
Kıymetli okuyucularım. Üzülerek ve esefle belirtelim ki mahşeri vicdanlarda kabul gören, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlara cevap verebilen siyasi ve politik tüm ihtiyaçları karşılayabilen istikrar ve dinamizmin (sosyal dengenin) üzerine kuruluş kurulmuş cihan-i şümbül bir anayasa yoktur. 
Sevgili okuyucularım. Pratik hayatta yaşanmayan, yaşatılmayan, yaldızlı sözlerden ve sloganlardan ibaret olan anayasalar için meşhur siyaset sosyoloğu olan Duverger bu durumu tespit ettikten sonra ızdırabını şöyle dile getiriyor: "Ekseriya siyasi rejimleri, pratikte işleyişlerine göre değil de, hukuki şekillerine göre tasnif etme yönünde bir temayül vardır. Bu düşünce belki idare edenlerin hareketlerini anayasa hükümlerine uydurmaya çalıştıkları o mesut devirde doğruydu. Fakat bugün hukuk ile vaka (olay), metin ile ruh mevzuat ile tatbikat arasındaki fark gittikçe genişlemektedir. Dünyada mevcut birçok anayasa tamamen göstermeliktir ve tarif ettikleri rejimin memlekette olanlarla hiçbir alakası yoktur. Anayasa adeta mevcut rejimi gizleyen bir paravana vazifesi görür." Bak Türk İslam Ülküsü Seri 2. Sayfa 279. S. Ahmet Arvasi. Ayrıca M. Duverger - Siyasi Rejimler Y. Gürbüz 1966 Sayfa 8. 
Sevgili okuyucularım. İnsanın öyle bir anayasaya ihtiyacı vardır ki hem idare edenleri hem de idare olunanları kucaklayıp kavrasın. Hak ve hukuk şuuru ve sorumluluğu ferdi ve içtimai vicdanları mukaddes ateşinle pişirsin. Çeşitli ihtiras ve çatışmalardan dolayı yazılı belgeler asla birer anayasa olamıyorlar. Onun için sık sık yırtılıp atılmaktadır. Alem-şümul cihan-şümul bir anayasa lazımdır. Milletleri inkar etmeden, Allah'tan başkasına kul da etmeden, tok ve hür olarak yaşamak için idareciliğin bir imtiyaz değil, bir mesuliyet olduğunu bilerek yapılmasını emreden bir anayasa. Biliyoruz ki çoğumuzun işine gelmez. Siyonistlerin, emperyalistlerin ve kapitalistlerin işine hiç gelmez. Görünen köy kılavuz istemez.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı