Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

MİLLİYETÇİLİK NEDİR VE NE DEĞİLDİR

19 Ağustos 2021 15:41
A
a
Kıymetli okuyucularım
Milliyetçilik, milletten fedakarlık istemek değildir. Milliyetçilik millete ekonomik sosyal ve kültürel faydalar sağlamaktır. Türk milletini bir bütün olarak görmek her türlü emperyalist ve yanancı kültürü reddetmek kabul etmemek namerde muhtaç olmayan bir Türkiye görmek milliyetçiliktir. "İstiklal ve hürriyet benim karakterimdir. Ben ancak müstakil bir milletin evladı olabilirim" diyen Mustafa Kemal milliyetçiliği bütün çıplaklığı ile tarif etmiştir. Milliyetçilik sosyal dayanışmanın sosyal güvenliğin sosyal adaletin ve adil paylaşmanın gıpta edilecek, imrenilecek seviyeye gelmesidir. Milliyetçilik ilim, irfan, ahlak, dini ve milli duygu sevinçte ve tasada bir olmaktır. Milliyetçilik yurdumuzda yetiştirilen tarım ürünlerini en iyi şekilde değerlendirmek, çiftçiyi gelecek yıllara ümit ile taşımaktır. Onları zarardan kurtarıp daha çok üretmeye teşvik etmektir. Milliyetçilik slogan, demeç, nutuk atmak, hamasi konuşmalar yapmak değildir. Konuşulanları, söylenenleri tatbik etmektir.

Kıymetli okuyucularım
Türkiye'yi ve Türk milletini siyasi ihtiras, siyasi rant uğruna ayrıştırmak etnik grup ve mezhep farklılıklarını gündeme taşımak kesinlikle milliyetçilik olamaz. Hele de "Bizim partiden değil, biz de oy atmadı. Bize karşı duruyor" mantığı ile hareket etmek asla milliyetçilikle ve devlet adamlığı ile bağdaşmaz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk milliyetçiliği şöyle tarif etmiştir: İnsanlık ailesi içerisinde tarihi aşamalardan geçmiş olarak gerçek bir düzeni olan ortak bağlara sahip yurt birliği, dil birliği, tarih ve ahlak, inanç birliği, kültür birliği olarak tarif etmiş ve bunu şu sözü ile perçinlemiştir, "Ne mutlu Türküm diyene".

Kıymetli okuyucularım
Türk milliyetçiliğinin tarihi Ergenekon'dan çıkışla başlamıştır. 5 bin yıl geçmişi vardır. Müslüman Türk milliyetçiliğinin tarihi ise 642 de yapılan Nihavent Savaşı'na dayanmaktadır. Hatta bu tarihten önce de Türkler ile Araplar Sasani İmparatorluğu vasıtasıyla birbirlerini tanımışlardır. Peygamberimize (s.a.v.) atfedilen birçok hadiste Türklerin askeri yönü üzerinde durulmaktadır. "Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayınız." "Benim Doğu'da Türk adını verdiğim askerim vardır" Bu kaynaklara bir çok yerde rastlamanız mümkündür. Bak Diyanet dergisi 1981 yılı Hicret Özel Sayısı Say. 285. Prof. Dr. Hakkı Dursun Yıldız İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi.

Bu ve benzeri kaynaklardan anlıyoruz ki milliyetçilik tekelinde olan sermaye değildir. O bir ülküdür, o bir sevdadır, o bir şereftir. Vatan topraklarını milli değerlerimizi para ile takasa sokmak ya da satmak, yahut bunlara göz yummak asla milliyetçilikle bağdaşmaz. Hele hele sığınmacı ayakları ile Türkiye'ye gelip burada kabadayılığa ve eşkıyalığa kalkışanlara kucak açmak hiçbir şekilde milliyetçilikle kucaklaşmaz. Bu bağlamda Alparslan Gazi'den, Mustafa Kemal Atatürk'ten, Alparslan Türkeş'ten, Gün Sazak' tan günümüze gelen milliyetçileri rahmetle anıyorum. Slogan milliyetçiliğini kınıyorum.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı