Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

KURBAN BAYRAMI VE TATİL TUTKUSU, AH O BAYRAMLAR

18 Temmuz 2021 16:49
A
a
Sevgili okuyucularım. Bayramlarımız milli ve dini duygularımızın pekişmesine, taze ve canlı kalmasına vesiledir (sebeptir). Ayrıca birlik ve beraberliğimizin pekişmesinde de rolü büyüktür. Aynı zamanda bireyler arasında ortak hareket etme ve paylaşma anlayışını geliştirir. Bayramlar sevinç, neşe, mutluluk ve şükür günleridir. Ziyaretler, hediyeleşmeler, tebrikleşmeler, büyüklerin dualarını almak, küçükleri sevindirmek, aranızda olmayanların mezarlarını ziyaret etmek gibi çeşitli güzellikler bayramlarımızın zenginlikleridir. Bayramlar özellikle barış günüdür. Birbirlerine küs olanların uzun süre dargın olan duranların akraba anne ve babalarla irtibatı kestik olanların bayramın atmosferinden nasipleri yoktur.
Sevgili okuyucularım. Bayramlar akrabalık, komşuluk ilişkilerini kuvvetlendiren toplumsal hayatı canlandıran bir gönül medeniyeti ve gönül zenginliğidir. Kurban Bayramı'na adını veren Hz. İbrahim'in oğlu, Hz, İsmail'i kurban etmeye yönelmesi ilahi emirlere kayıtsız teslimiyetin bir nişanesidir. Bizlere düşen görev o müthiş ve anlamlı duyguyu yaşamaktır. Üzülerek ifade edelim ki Ramazan Bayramı Şeker Bayramı yapıldı. İnşallah Kurban Bayramı da Et Bayramı'na dönüşmez. 5.11.1985 tarihinde bir şairimiz şöyle yazmış: "Deliye her gün bayram diyenler halt etmiş. Şimdi tezatlar (çelişkiler) aleminde yaşıyoruz. Delilerin bayramını dahiler aldı. Heriflerin her günü bayram, her saati toy, düğün. Lüks villalarda rüşvet bayramları, kredi bayramları, vurgun, torpil bayramları, köşeyi dönme bayramları, davul sesleri yeni ihdas edilecek yeni (icat edilecek) bayramları müjdeliyor."
Kıymetli okuyucularım. Rahmetli Osman Yüksel Serdengeçti ise 1968'de yazmış olduğu Bayram Manileri adlı şiirinde şunları dile getiriyor:
" Şeker aldım çarşıdan, seni gördüm karşıdan. Bir AP'ye bir hal oldu, hiç farkı yok turşudan. Kıratın katar katar, Demirel temel atar. Bazı mühim adamlar, Yunan'a esrar satar. Kırat geldi devlete, eşek gitti kasaba. Demokrasi dediğin, gelmez böyle hesaba. Para para etmiyor, kıraat düzgün gitmiyor. Aldığımız maaşlar, aybaşına yetmiyor. Her şeyler kontrolsüz. Kontrol var douma. Gel artık sen arkadaş, iktidardan soğuma... " Not: Şiir 1 Ocak 1968'de yeni İstanbul Gazetesi'nde yayınlanmıştır.
Sevgili okuyucularım. Ben eski Bayram coşkularını çok özlüyorum. Sizleri bilemem yaşlı analar, babalar, halalar, teyzeler, dayılar, amcalar unutulmuş, bir tatil furyası ve tutkusu bizleri kuşatmış. Elbette tatil yapacak gücü olanlarında sayıları sınırlıdır. Evine yarım kilo kıyma alamayan insanların tatili olur mu? Bir Kurban Bayramı'nda misafirimiz olan Çanakkale Gazisi Kemazoğlu Mehmet Çavuş aklıma geldi. Anamın kavurduğu kurban etini yerken, "Oğullarım, kızlarım ben bu tadı bir de düşmanı boğazlarken almıştım" demişti. Dün onlar aldı. Bugün biz satıyoruz. Karışık duygularla tüm okuyucularımızın ve milletimizin bayramını tebrik ederim. Aramızdan ayrılanların ruhları şad, mekanları cennet olsun. Sağ ve salim olarak nice bayramlara kavuştursun Rabbimiz. Amin amin.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı