Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

KÜLTÜR MİLLİ MİDİR, SINIFSAL MIDIR? BİR BAKALIM

7 Temmuz 2021 16:27
A
a
Kıymetli okuyucularım. Müslüman Türk milletinin bir ferdi olarak kültüründe, medeniyetin de milli olmasından yanayım. Kültürün doğmasında, meydana gelişinde bütün insan gruplarının payı vardır. İster maddi olsun ister manevi olsun, bütün kültürlerin doğuşu insanla başlamıştır. Kültür kelimesi bize batıdan gelmiştir. Fransızcada yetiştirmek tarım anlamında kullanılmıştır. Merhum Ziya Gökalp bu kelimenin yerine "Hars" sözünü kullanmıştır. Arapça anlamına bakılırsa, çiftçilik demektir. Türkiye'de uzun zaman kültür ve hars sözü beraber kullanılmıştır. Zaman içerisinde hars sözü unutulmuştur. Yerini kültür sözüne bırakmıştır. Türk Dil Kurumu kültür kelimesi yerine ekin terimini kullanmıştır. Bugüne baktığımızda kültür kelimesi harstan da, ekinden de daha fazla kullanılmaktadır. Diğer ülkeleri bilmiyoruz ama bizim ülkemizde ciddi bir kültür ikizleşmesi hatta kültür üçüzleşmesi söz konusudur. Aynı durum medeniyet kavramı içinde geçerlidir. Medeni sözü Arapçadan dilimize geçmiştir. Şehirli manasındadır. Türk Dil Kurumu medeniyet yerine ortaya uygarlık sözünü atmıştır. Burada medeniyet kavramının daha çok şehir kültür kavramının da daha çok tarım imajı verdiğini bilelim yeter.
Sevgili okuyucularım. 'Vahşi tabiat' deriz. El değmemiş, tabii ve doğal olan demektir. 'Vahşi insan' deriz. Çalışmadan çabalamadan sadece bulduğu ile yetinen kişi. 'Vahşi cemiyet' deriz. Bulundukları coğrafya üzerine hiç gayret göstermeden kültür ve medeniyeti dikkate almadan ham kalma zihniyetine düşünenler. İnsan ve tabiat hiçbir zaman birbirinden ayrılmamıştır. Devamlı iç içedir her zaman birbirine etkilemişlerdir. Bir Türk halısında, bir Türk çinisinde, bir Türk sofrasında, bir Türk mimarisinde, bir Türk Tarımı ve sanayi hareketinde maddi ve manevi değerlerimiz daima karşımıza çıkar. Manevi değerlerimiz kültürümüzün özünü ruhunu, maddi değerler ise gövdesini ve vücudunu temsil eder.
Kıymetli okuyucularım. Kültürün oluşmasında hiç şüphesiz insan gruplarının payı vardır. İnsan grupları ise aileden başlayarak zaman içinde sosyal yapılara doğru gelişmiştir. Yeryüzünde millet yahut kavim adı verilen büyük ve karmaşık gruplara ulaşmıştır. Milletler ve kavimler birbirlerinden tipik bir kültür ile ayrışmışlardır. Dünyamız incelenirse kültürün milli olduğu ortaya çıkar. Yeryüzü milli kültürü oluşumundan ibarettir. Her birinin yayıldığı coğrafyası mevcuttur. Yakınlıkları itibariyle akrabalıkları bulunsa bile bu durum kültürün milli karakterini değiştirmez. Milletin içindeki farklı sınıflar inkar edilemez. Köylüler, şehirliler, işçiler, esnaflar, memurlar, iş verenler, bürokratlar ve diğerleri. Tarih bize göstermiştir ki milli kültür ve milli şuur sınıf davranışlarından ve sınıf şuurundan her zaman güçlü olmuştur. Burada esas olan millilik ve yerlilik kavramlarının sözde sloganlarda değil özde ve uygulamada olmasıdır. Dilimiz, dinimiz, vatanımız, bayrağımız birdir. Bunlar istismar edilerek yanlışlıkla tevessül edilirse sonuç kötü olur. Milli kültürümüz yaşatılmalıdır. Bu değerlerimiz basit siyasi ihtiras ve rantlara kurban edilmemelidir.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı