KUL OLMAK EN GÜZEL ŞEREFTİR

15 Mayıs 2022 16:21
A
a
Kıymetli okuyucularım.
Yüce Rabbimiz alemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamberimiz (ona selam olsun) için kul ifadesini kullanarak İsra Suresi'nin 1. Ayetinde şöyle buyurmuştur. "Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed'i) bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız (hareketlendirdiğimiz) Mescid-i Aksa'ya götüren Allah'ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir."
Kuran-ı Kerim'de 12 sure ve 20 ayette kul ifadesi geçmektedir. "Allah'a kulluk edin" şeklindeki ifadelerin yanında "Ey iman eden kullarım" bazı yerlerde de "Eğer Allah'a kulluk ediyorsanız" şeklinde konu izah edilmiştir.
Kıymetli okuyucularım.
Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), "Ya Aişe Allah'a şükreden bir kul olmayayım mı" buyurarak peygamberlikle birlikte kul olduğunu da ifade etmiştir. Kul olmak hür ve özgür olmak demektir. Yalnız Allah'a ibadet etmek ona kulluk yapmak ondan başkasına eğilmemek ve ondan başkasından yardım istememek, teslimiyetin Allah'a karşı olması gerektiğini bilmek kulluğun kavranmasıyla mümkün olur. İmanın kalpte yeşermesi iyi kul olmakla mümkün olur. Çünkü Yüce Rabbimiz İman onun gereği olan amellere göre kulunu mükâfatlandırır. Aşırı dünya sevgisi kibirdir ve riya (gösteriş) kulluğun zayıflamasına sebep olur. İnsanı kulluktan uzaklaştırıp şirke götüren sebeplerden birisi de riya (gösteriş budalalığı)dır. Günümüz dünyasında şirke sebep teşkil eden hadiseler çoğalmıştır. Gelişen teknoloji bile şükre değil şirke alet edilmektedir. Bir kısım cahiller (bilgisizler) şirkin kucağına düştüğünden habersizdir. Şarlatan tipler bunu fırsat bilirler.
Kıymetli okuyucularım.
Kul olduğu halde kulluğunu terk ederek şirke düşen kimseler vardır. Bunlar çeşitli yollardan şirke düşerler. Mesela Allah'ı sever gibi başka bir varlığı sevmek. Allah'tan korkmak gibi ondan korkmak… Onu yüceltmek. Ona hürmeti ibadete çevirmek. Onsuz Allah'a girilmeyeceğine inanmak. Bunlar açık şirktir. Mensupları küfre girmiştir. Bir de gizli şirk vardır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bu çok tehlikeli olan gizli şirke riya adını vermiştir. Üzülerek ifade edelim ki gizli şirke en çok düşen müminlerdir. "Sizin için en fazla korktuğum gizli şirktir" buyuran  Peygamberimize, Ashab-ı İkram: "Ey Allah'ın Resulü gizli şirk nedir" diye sorduklarında Allah Resulü, "Riyadır. Yani başkalarına gösteriş için ibadet yapmaktır" buyurduktan sonra devam etti ve Allah-u Teala kıyamet günü herkesin amelinin karşılığını verirken, insanlara gösteriş için ibadet yapanlara şöyle der: "Dünyada kendileri için gösteriş yaptığınız kimselere gidin. Bakın bakalım onların yanında size verebilecekleri bir şey bulabiliyor musunuz?" Netice olarak ibadetlerimiz yaptığımız hayır hasenatlar, verdiğimiz zekat ve sadakalar, hatta yaptığımız cihatlar Allah için olmalıdır. Bu konu ile ilgili ayet ve hadisler mevcuttur. Allah'a kulluk Allah için olmalıdır.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat