3 Nisan 2020 17:26
-A +A
Zekeriya Kılıç

Zekeriya Kılıç

KIYAMETE DOĞRU – 4

Güneşin batıdan doğması: Kıyamete yakın güneşin batıdan doğması hadislerde ifade edilmiştir. Ayrıca Enam Suresi’nin 158. ayetinin bu olaya işaret ettiği bildirilmiştir. Güneşin batıdan doğması ile ‘tövbe ve iman’ kapıları kapanmış olur. Olay meydana geldiğinde, bu hadiseyi görünce inandım demenin ve pişmanlık duymanın hiçbir faydası olmayacaktır. YECÜC-MECÜC ifadesi Kuran’da iki yerde geçmektedir. Kehf Suresi’nin 94 ve 97. ayetlerinde konu izah edilmiştir.
Yakıcı ve yıkıcı, çapulcu bir topluluğu veya bir milleti ifade eder. Bunların nerede yaşadıkları ve hangi millete mensup oldukları belli değildir. Enbiya Suresi’nin 95 ve 97. ayetlerinde ise istikbalde, gelecek zaman diliminde, bu isimde iki kabile çıkacağı ve yeryüzüne dağılıp, bozgunculuk yapacakları anlatılmıştır. Bakınız Mehmet Bulut. Delilleriyle İslam akaidi, sayfa 412. Elbette konu ile ilgili ayetlerin tefsirlerinde incelenmelidir. 
DABBETÜL ARZ: Kuran-ı Kerim’de ve hadislerde bahsedilmiştir. Mesela Neml Suresi’nin 82 ve 83. Ayetleri konuyu şöyle özetlemektedir. “Kıyametin kopacağına dair onlar hakkında o söz başlarına gelince (söz gerçekleştiği zaman) yerden bir çeşit canlı (dabbe) çıkarırız. (Bir yaratık çıkarırız.) Onlar insanlara ayetlerimize kesin olarak inanmadıklarını söylerler. O gün her ümmetten ayetlerimizi yalanlayanları toplarız. Onlar bir arada tutulup hesap yerine sevk edilirler.” Bu hadise kıyamet öncesinde ortaya çıkacak bir alamet mi, yoksa kıyametin gerçekleşmesi ile ortaya çıkacak bir hadise midir bilinmiyor. 
DECCAL: Kelime olarak örtmek, kaplamak, yalan söylemek, aldatmak ve çok aldatan anlamlarına gelmektedir. Kuran’da yer alan bir söz değildir. Hadislerde ise çok miktarda kaynak vardır. Ortak ifade şöyledir. “Hiçbir Peygamber yoktur ki ümmetlerini Deccal’e karşı uyarmışlardır. Diğer bilgilerde ise şu ifadeler mevcuttur. “Rüzgar gibi hızlı, yağmur yağdırıp kurumuş bitkileri yeşerten, kıtlık ve bolluk icat eden, kıvırcık saçlı bir gözü kör, kızıl esmer veya parlak, beyaz tenli, iki gözünün arasında bütün Müslümanların göreceği şekilde ‘kafir’ yazılı ve cüsseli biri olarak fiziki özellikleri anlatılır. Şerrin ve bozgunculuğun temsilcisi kabul edilir. Deccal’in diğer özellikleri ise şunlardır. Kıyamete yakın çıkacak, tanrılık iddiasında bulunacak istidrac (kehanet ve sihir) türünden bazı harikalar gösterecektir. Bakınız Hadislerle Müslümanlık cilt 3 sayfa 1130-1297, cilt 5 sayfa 1775-1776-1777-1778 ve 1821, cilt 4 sayfa 1376-1377. Ayrıca Buhari ve Müslim’de hadisler mevcuttur. 
 
Devam edecek… 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti