İslam dininin barış çağrısı ve insanlık

16 Ekim 2022 17:40
A
a
Kıymetli okuyucularım.
Mukaddes dinimiz İslam’ın insanları ulaştırmak istediği ve önemli hedeflerden birişi “Barış’tır”. Çünkü İslamiyet Barış dinidir. İslam kelimesinin anlamlarından bir tanesinde Barış halinde olmaktadır. Müslüman kişi önce Allah’a sonra kendine en sonunda ise topluma ve insanlığa karşı barış halinde olan kişidir. Müslümanlıkta savaş şu üç meşru sebepten dolayı yapılır. 1. Müslümanları ve müslümanların topraklarını başkalarının taaaruzundan(istilasından) korumak ve esaret altına girmemek(hür yaşamak) için. 2. ise; İnsanlar arasında güvenliği kurarak din ve vicdan hürriyetini sağlamak. 3. ise; Zayıfları, güçsüzleri, zalimlerin zılmünden kurtarmak. Sevgili Peygamberimizin(a.s) uygulamalrında Bedir, Uhut, Hendek savaşlarında ve Mekke’nin fethinde bunları görmekteyiz. Emperyalist ve kapitalist(yani sömürücü) maksatlarla çıkarılan savaşı İslamiyet tasvip etmez. Muhammed Ebuzzehra El Alakatüd-Devletiyye isimili eserinde ayrıca İbn-i Teymiye’nin Kıtal rizalesinde savaş ile ilgili şu görüşler mevcuttur. A-Ehli küfrün düşmanlığını defetmek. B- Kan dökmek için savaşmamak. Bilakis islamı tebliğ etmke. C- Müslümanların emniyetini sağlamak. Onun için müslümanlar savaşa başlamadan önce şu üç teklifi sunmaları tavsiye edilmiştir. I- İslama davet ve islama girme. II- Antlaşma yapmak. III- Ancak bunlar kabül edilmez ise savaşmak.
Kıymetli okuyucularım. Günümüze bakıldığında durum değişmiştir. Mesela Allah’a karşı barış halinde olmak, onun emir ve hükümlerini kabül edip ona kulluk yapmak ve gösterdiği yoldan gitmekle olur. Kendine karşı barış halinde olmak doğru ve dürüst bir hayat sürmek hırçınlık, kin, garaz, intikam, haramla meşgul olmak gibi davranışlardan uzak kalmaktır. Topluma ve insanlığa karşı barış içinde olmak beşeri(insani)zaaf ve düşkünlüklerden kurtulmak, çevremize iyi örnek olmak, topluma faydalı işlerde bulunmak, insanlarla kardeşce geçinmek, inandıkları ile davranışları arasında çelişki olmaması ve ahlaklı olması lazımdır.
Kıymetli okuyucularım. Müslüman Türk Milleti’nin yaptıkları savaşlara bakınca çok gerilere gitmeden Nibolu, Kosova, Varna, Birinci Cihan Harbi, Kurtuluş Savaşı hepsidee birer örnektir. Siyonizmin Ortadoğu’ daki süngüsü olan ve Amerika’nın o bölgedeki öncü karakolu olan İsrail’in MIsır, ÜRdün, Suriye’deki bitip tükenmez saldırılarıFilistin’de yaptıkları vahşetler unutulabilir mi? Haçlı seferleri, İngiliz ve Fransızlar’ın akıttıkları müslüman kanı neyle izah edilebilir. Ortadğuda hücrelenen ve yuvalanan İsrail denilen siyonist süngü İslam dünyası için(Türkiye dahil) büyük bir tehlikedir. Bu tehlike önlenmezse sadece Ortadoğu’nun değil dünyanın sulh ve barışa olan ihtiyacı kararacak ve sadelenecektir. Ey iman edenler hep birlikte sul ve barışa selama girin ayeti bir barış çağrısıdır. Utanmadan, sıkılmadan kravatlı, smokinli(adı lider olan) kişilerin kazdırdıkları toplu mezarlar, oralara topluca(yığın halinde) gömülen insnlar sahte ve iki yüzlü sözde medeni ve çağdaş geçinenlere bir şeyle fısıldamıyorum. Ah medeniyet, ah çağdaş insanlık, ah İslam prensipleri neredesiniz? Size çok muhtacız.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat