21 Kasım 2019 00:02
-A +A
Zekeriya Kılıç

Zekeriya Kılıç

HANGİ KALKINMA

Siyaset sahnesinde sıkça duyduğumuz iki kavram vardır. “Maddi kalkınma” ve “Manevi kalkınma.” Kapitalist politikacılara göre kalkınma “maddi ve ekonomiktir.” Manevi kalkınma sözü boş bir kavramdan ibarettir. Aslında manevi kalkınma, maddi kalkınmayı dinamitleyen bir güçtür.  Bu da milli olan bir eğitimle sağlanabilir. Ancak Türkiye’ye baktığımızda yıllardan beri eğitimin çarkından geçen insanlarımızın madden ve manen, bedence ve ruhça perişan olduğu görülmüştür. İnsanın dört yol ağzına çıkıp bağırası geliyor. “Ey marksist, sosyalist, kapitalist, liberal beyler. Ey çok bilmişler. Ey inanç sömürücüleri, ey sözde maneviyatçılar. Madenlerimizden, bitkilerimizden, hayvanlarımızdan, yer altı ve yer üstü zenginliklerimizden vazgeçtik. İnsanlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız, neslimiz elden çıkıyor. Bedenen, ruhen, madden ve manen yıkılıp gidiyor. İstikbalimiz sönüyor. Bu ülkenin, bu devletin en önemli meselesi milli eğitimdir. Kalkınmada buna bağlıdır. Bu ifadeler 1982’lerde merhum Ahmet Arvasi hocamıza aittir.
Bugünlere baktığımızda durum başka bir hal almış. Terör sloganlarının yerinde moda, içki, kumar, uyuşturucu, tecavüz, şahsiyet kaybı, saygınlık ve cinsel tahrikler ön plana çıkmış. Aile dramları artmış ve milli, manevi doku tahrip olmuştur. Aklıma 1970’lerin meşhur ihanetleri geliyor. Beynelminel siyonizmin bir ülkede yayılması için lanse edilen malum propagandalar vardı. Şöyle ki:
1-Modayı teşvik ediniz.
2-Eğlenceleri hızlandırınız ve teşvik ediniz.
3-Memleketin bayraklaşmış insanlarından  gözükünüz.
4-Cinselliği ön planda tutunuz.
5-İsrafı hızlandırınız.
6-Davanız yerleşinceye kadar iktidarlardan yana olunuz.
7-Milli ve dini motifleri çıkarlarınıza göre kullanınız.
Tamamını hatırlamakta zorlanıyorum amma bir tanesi de şöyle idi. İnsanları jurnallayınız .  Sivrilen tiplerden yana olunuz. Rahmetli Alparslan Türkeş, mekanı cennet olsun, bu bağlamda gençliğimizi uyarıyordu. “Emperyalist, komünist, siyonist ve mason odaklarına karşı dikkatli olunmasını söylüyordu. Geldiğimiz noktada bu bağlamda endişelerimiz çoğalıyor. Unutmayalım ki “Geceler gebedir. Ne doğuracağı bilinmez” diyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti