GURUR VE KİBİR İNSANI KÜÇÜLTÜR

24 Mayıs 2022 15:48
A
a
Kıymetli okuyucularım.
Kuran-ı Kerim'de 20 sure ve 47 ayette kibir ve gururdan bahsedilmektedir. Mesela Nisa Suresi'nin "Şüphesiz Allah kibirlenen (gururlanan) ve öğünen kimseleri sevmez" buyurmuştur. Ayrıca "mallarını riya ve gösteriş için harcayanları Allah çok iyi bilir" mesajı manidardır. Araf suresinde ise 'Kibir ve gururlarından dolayı Allah'ın ayetlerine uyumayanların cezalandırılacağı' belirtilmiştir. Makamına mevkisine malına güvenip de kibir ve gurur çıkmasına düşenler için 'onlar sapıklardır' tabiri kullanılmıştır. 'büyüklük tasladılar ve suçlu bir toplum oldular' ifadesi de gururun ayrı bir versiyonudur.
Nahl suresinde ise kibir ve gurur düşkünü büyüklük taslayanlar için şu ifade mevcuttur. "O Allah ki büyüklük taslayanları hiç sevmez onlara 'haydi içinde ebedi kalacağınız cehennem kapılarından girin büyüklük taslayanların yeri ne kötüdür' denilecektir." İsra suresinin 37.  ayetinde ise "Yeryüzünde böbürlenerek (kibirlenerek) yürüme Çünkü sen yeri asla yaramazsın bu hoca da asla dağlara erişemezsin" buyrulmaktadır. Ankara suresinde "Firavun'u, Karun'u, Haman'ı da helak ettik. Yeryüzünde mallarından makamlarından evlat ve paralarından dolayı büyüklük taslamışlardı" buyrulmaktadır.

Kıymetli okuyucularım.
Güzel giyinmek, temiz olmak ve derli toplu olmayı tavsiye eden dinimiz Allah'ın verdiği nimetlerini eserini üzerimizde görünmesini istediği halde riya kibir ve gurura yönelik sadece gösteriş için ‘desinlere’ yönelik giyim ve kuşamı yasaklamıştır. Gurur ve kibir yolunu tercih edenler hiç şüphesiz yanlış yolu tercih etmişlerdir. Aslında onlar psikolojik olarak hasta tiplerdir. Bu bağlamda Mevlana'nın şu sözü çok manidardır ve nettir. O diyor ki: "Ey benim pis cesedim. Şu ruhum (canım) senden çıktığında hele bir kokuş kurtlan. Acaba babam, hocam, üstadım (Sultanım, başkanım ve şair) diyenler sana yaklaşabilecekler mi? O zaman seni seyretmek istiyorum. Zira bu toprak senin gibi nicelerini yedi bitirdi de kemiklerinden eser bile kalmadı" diyor. Düşünüyorum da ilk insan Hz. Adem atamızdan (Peygamberden) itibaren gelen diğer peygamberler (cümlesine selam olsun), krallar, sultanlar, padişahlar, vezirler devlet başkanları tanrılık iddiasında bulunan kefere takımları ve diğerleri... Ayrıca yaşanılan tufanlar ve depremler. Hazinesinin anahtarlarını develerin taşıdığını develerin taşıdığı söylenilen Karunlar yani mal sahipleri… Hangisi dünyada kalmış, hangisi toprağın altına girmemiş?

Kıymetli okuyucularım.
İnsanlığın geldiği nokta yürekler acısıdır. İlim çağı dediler film çağı oldu. Adalet vezir olacak dediler. Adalet rezil oldu. İnsan hakları dediler insanlara kıydılar. Eşitlik dediler halt ettiler. Kimisini yunus balığı gibi şişirdiler. Kimisini çiroz balığı gibi pişirdiler. Neticede kibir ve gururun esiri oldular. Devamlı alçaldılar. Mahşer aleminde toplanma yerinde ilahi adaletin önünde kim haklı kim haksız belli olacaktır. Söyleyen ne güzel söylemiş, "Gururlanma insanoğlu ölmemeye çaren mi var."

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat